O tym, że smartfon przypomina działanie współczesnych komputerów nie trzeba nikogo przekonywać. Mobilne urządzenia z coraz większą powierzchnią roboczą (wyświetlacz) to małe przenośne banki danych, które w pewnych sytuacjach zastępują nam laptopa lub komputer stacjonarny. Niestety jak każdy „mały komputer” urządzenie może się czasem zawiesić, co nie powinno nikogo dziwić. Czy zawieszanie się systemu smartfona możemy traktować jak wadę kwalifikującą się do wizyty w serwisie producenta? Jak się okazuje, nie zawsze.

 

Częste problemy telefonów to standard w dzisiejszych czasach. Nie zależnie od tego co dzieję się z naszym smartfonem (wykluczając uszkodzenia mechaniczne) zawsze powinniśmy obserwować urządzenie lub reagować, od razu udając się z reklamacją sprzętu do sprzedawcy lub bezpośrednio do samego producenta. Są jednak problemy, które nie wynikają z wady urządzenia, a bezpośrednio z tego, jak korzystamy z naszego urządzenia.

W dobie 21 wieku zapominamy, że telefon to tylko elektronika, która może nam odmówić posłuszeństwa ze względu na zbyt duże ilości danych. Niestety, ale instalacja sporej części aplikacji spowalnia telefon w takim. Co gorsza – musimy pamiętać, że niektóre programy mimo zapewnień ich programistów nie do końca są stabilne lub bezpieczne. Chęć posiadania takiej aplikacji (co gorsza dodatkowo zawirusowanej) może mieć znaczny wpływ na stabilność pracy całego systemu operacyjnego, o czym większość klientów po prostu zapomina składając reklamację na urządzenie.

 

Popularne wady systemowe – wymagają w pierwszej kolejności resetu oraz aktualizacji oprogramowania

Wielu producentów wyraźnie podkreśla (zachęcając tym samym), że w przypadku różnych problemów z funkcjonowaniem urządzenia w pierwszej kolejności należy zrobić reset fabryczny urządzenia, który może rozwiązać istniejący problem telefonu. Jeśli nie wiecie jak zrobić reset fabryczny telefonu, zachęcamy do zapoznania się z naszym tekstem o resecie fabrycznym w modelu LG V30, którego resetowaliśmy przy użyciu kombinacji klawiszy.

Xperia™Companion

Takie działanie w naszym urządzeniu może rozwiązać wiele problemów związanych z między innymi zawieszaniem się, restartowaniu czy wyłączaniu telefonu, a nawet powolnej pracy systemu. Oczywiście warto pamiętać, że możemy również skorzystać z dostępnych narzędzi na stronie producenta w postaci dogrania nowego oprogramowania – oszczędzi nam to czas i co najważniejsze pieniądze w sytuacji kiedy nasz telefon jest po okresie gwarancji.