Zgłaszając urządzenie do serwisu bardzo często zastanawiamy się, jak szybko serwis naprawczy zakończy obsługę naszego urządzenia. Doświadczenie z wieloma serwisami telefonów komórkowych pokazuje, że często zamiast naprawionego sprzętu dostajemy kartkę papieru – upoważnieniem do wymiany lub oświadczenie umożliwiające rozliczenie się ze sprzedawcą. 

 

Sprawa jest bardzo prosta. Nie zawsze serwis producenta jest w stanie naprawić nasz telefon. Brak możliwości wykonania naprawy spowodowany może być różnymi czynnikami: np. brakiem części lub częstotliwością awarii naszego smartfona. Wspomniany wyżej dokument to droga konsumenta do wymiany towaru u sprzedawcy lub ewentualnego rozwiązania umowy. Najczęściej takie pisma wskazują nam wyraźnie, że towar jest wadliwy i serwis nie ma możliwości usunięcia wady.

Upoważnienie do wymiany telefonu Lenovo (Motorola)
Upoważnienie do wymiany telefonu Lenovo (Motorola)

Jak widać serwis wyraźnie przedstawia informacje, co dokładnie powinien zrobić konsument w przypadku uzyskania powyższego dokumentu. Zgodnie z warunkami gwarancji nikogo również nie powinno dziwić, że sprzęt zostaje zatrzymany w serwisie. Zdarza się, że karty gwarancyjne nie mają takiego zapisu, a zatrzymanie urządzenia na własność serwisu to bieżąca procedura producenta. Jest to znane działanie wielu producentów np. Noki, Asusa (laptopy), Acera, myPhone oraz wielu innych marek. Dzięki takiemu rozwiązaniu klient nie musi nawet zwracać całości zestawu (akcesoriów), gdyż producenci ich nie wymagają. Pamiętajmy, że powyższy dokument to tylko jeden z nielicznych przykładów ekspertyzy z serwisu. Każde takie oświadczenie może nosić inną nazwę lub mieć inny wygląd.