Gwarancja to ważne słowo dla wielu klientów. Jej znacznie towarzyszy nam w różnych sytuacjach, również po naprawach z odpowiedzialności producenta. Okazuje się, że mimo obwarowań prawnych czasami o gwarancje po wymianie warto spytać.

 

Wystarczy połączenie do Apple w sprawie gwarancji na wymieniony telefon

Trochę kuriozalna sprawa. Na pierwszy rzut oka można wręcz pomyśleć, że aż niemożliwa. Prawda jest jednak brutalniejsza. Serwis producenta dokonując wymiany urządzenia niestety nie zapewni nam nowej gwarancji. O to musimy postarać się już sami. I mimo zapisów prawnych nikt nie powiedział, że nie dostaniemy nowej gwarancji. Od razu po wymianie telefonu należy zadzwonić na infolinię Apple w celu przedłużenia nowej gwarancji na wymienioną jednostkę. Takie działanie nie dokonuje się automatycznie. Klient, przedstawiając na infolinii odpowiednie dokumenty po kilku chwilach mogą cieszyć się z przedłużenia gwarancji, która wynika z przepisów prawa.

Nie możliwe staje się prawdą. Większość klientów nie zdaje sobie sprawy z takiego działania i gwarancja nie jest przedłużana. O ile cała sytuacja z pewnością jest do odkręcenia – to pojawia się podstawowe pytanie. Ile osób zdaje sobie sprawę, że w ogóle przysługuje im nowa gwarancja po wymianie? No właśne – zapewne nie wielu. Tak samo nie wiele osób wie, że po wymianie urządzenia w serwisie Apple Warszawa w ramach gwarancji trzeba zadzwonić do producenta (infolinia techniczna) w celu odnowienia wsparcia na cały rok (podstawowa gwarancja). Tę ważną wiadomość powinien zakodować sobie każdy, komu zdarza się odwiedzać gwarancyjny serwis Apple Warszawa. Szkoda stracić dodatkowe wsparcie, które należy się klientom prawnie – szkoda, że nie automatycznie w przypadku Apple.

Serwisy pogwarancyjne mają prostsze zasady

W przypadku mniejszych punktów zasady są proste. Prywatni przedsiębiorcy mogą określić ile dokładnie chcą udzielić gwarancji na swoje usługi. Takie informacje dostajemy tuż przed skorzystaniem z usługi w znacznej części serwisów pogwarancyjnych.

Każdy klient korzystający z mniejszych punktów opłaca usługę, która znacząco różni się od gwarancji producenta otrzymywanej w ramach artykułów prawnych. Naprawa Apple Warszawa musi jednak liczyć się z przepisami rękojmi, które dość mocno atakują wszystkich przedsiębiorców oferujących usługi na rynku. Nie mówimy tutaj tylko o usługach w punktach serwisów telefonów komórkowych.