Telefon nie chcę się włączyć? Sprawdź złącze ładowania

Usterki w smartfonach to niemalże codzienność dla wielu klientów. Popularną usterką telefonów jest problem ze złączem microUSB, który może być powodem nie włączania się urządzenia. Jak zdiagnozować i naprawić taki telefon?

 

Powodów nie włączania się telefonu może być wiele. Jednym z częstych jest uszkodzenie złącza microUSB. Nie będziemy teraz wnikać z czyjej winy wynika uszkodzenie, bo nie to jest najważniejsze w całym tekście. Zanim przystąpimy do rozbiórki telefonu warto sprawdzić złącze stosując kilka sztuczek.

 

Uszkodzone złącze w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ss24h.pl

 

Przy użyciu latarki spójrzmy jak wygląda uszkodzenie. Jeśli środkowy bolec jest wgnieciony to złącze w całości nadaje się do wymiany. Jednym z kolejnych sposobów jest sprawdzenie złącza oraz kabla USB. Podłączając telefon z oryginalnym kablem wystarczy, że sprawdzimy czy jest on luźny lub czy bardzo się rusza. Takie działanie oznaczać może uszkodzenie kabla (krzywe złącze) lub samego gniazda microUSB.

 

 

Kolejną metodą na weryfikację złącza ładowania jest połączenie smartfona z innym urządzeniem, w tym przypadku komputera. Weryfikacja jest bardzo prosta: ruszając końcówką wtyczki do ładowania możemy obserwować czy telefon zostanie wykryty przez komputer. Jeśli telefon mimo podłączenia do laptopa lub innego stacjonarnego komputera nie chce się ładować, a na monitorze laptopa pojawi się chmurka bądź okno „instalacji sterowników / oprogramowania” to w naszym telefonie mamy uszkodzone złącze ładowania z płytką sub lub całą płytą główną, gdyż niektóre modele mają lutowanie złącze do PCB. W ten o to sposób dokonaliśmy pełnej diagnozy gniazda ładowania. Po takiej weryfikacji zostaje nam już tylko wymiana uszkodzonego elementu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o