Samsung Galaxy S10+ / fot.samsung.com

Smartfony Samsung Galaxy S10, Galaxy S10e oraz Galaxy S10+ to urządzenia godne uwagi. Okazuje się jednak, że nie każdy chciałby takie urządzenia naprawiać, a konkretnie wymieniać w nich złącza USB-C oraz mikrofony, które są przylutowane do płyty głównej, czyli najważniejszej części zawierającej dane użytkownika.

 

Wymiana złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S10e

Cała rodzina Samsungów Galaxy S10 na rynku prezentuje się naprawdę fajnie. Każdy model dysponuje ciekawą specyfikacją dopasowaną do ceny (nasza opinia) oraz niezwykłym wyglądem. Użytkowanie takich smartfonów to sama przyjemność, niestety do momentu pierwszego uszkodzenia. Dlaczego? Otóż każda naprawa (z resztą jak na flagowca przystało) wiąże się z nie małymi kosztami. Nasza redakcja zwróciła uwagę, że wszystkie modele z rodziny Galaxy S10 mają wlutowane złącza USB-C do płyty głównej. Jest to zła wiadomość dla wielu użytkowników tych smartfonów, którzy dopuszczą się uszkodzenia złącza.

Podnoszenie płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy S10+ / fot.ifixit.com

Nie mając wiedzy oraz umiejętności naprawa złącza, a właściwie jego wymiana będzie wiązała się tylko i wyłącznie z lutowaniem złącza. Nie wiele osób chwali sobie takie działanie, bo ogranicza to wiele możliwości. Producent nie wiedząc czemu zmienił cały proces naprawy i od teraz wymiana złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S10+ nie będzie wyglądać tak, jak w przypadku modelu S9 czy modelu S8, gdzie płytka Sub była połączona z płytą konektorem, który wystarczyło tylko wypiąć. Zmiana tego procesu serwisowego to dość niespodziewane działanie.

Usługa wymiany złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S10+ / smartserwis24.pl

Wymiana złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S10 większość klientów będzie musiała przeprowadzać w autoryzowanych serwisach producenta lub serwisach specjalizujących się w naprawach telefonów na rynku mobilnym. Jak możemy zauważyć wyżej, taka usługa może kosztować około 250 zł. Jednak jeśli wolimy zaoszczędzić, zawsze możemy samodzielnie wykonać taką naprawę, o ile proces lutowania nie będzie dla nas przeszkodą.

Co z wymianą mikrofonu w telefonie Samsung Galaxy S10?

Niestety w tym przypadku mamy podobną procedurę. Mikrofon znajduje się bezpośrednio koło złącza ładowania, co znacznie utrudnia sprawę. W takim przypadku również będziemy musieli posiłkować się lutowaniem (jeśli mowa o naprawie pogwarancyjnej w serwisie bez autoryzacji).

Odłączanie konektora łączącego PCB z płytką sub USB w telefonie Samsung Galaxy S9 Plus

W przypadku serwisu gwaranta takie działanie może być rozwiązywane poprzez wymianę całej płyty głównej bez lutowania. Serwisy producenta starają się nie lutować, naprawy telefonów w dzisiejszych czasach to najczęściej wymiany modułów.

Dlaczego Samsung połączył mikrofon oraz złącze ładowania z płytą główną w smartfonach Galaxy S10?

Prawdę mówiąc, nie wiemy, dlaczego Samsung zrezygnował z płytki sub (ze złączem ładowania oraz najczęściej mikrofonem). Być może producent próbkuje pewne działania mające na celu pozbycia się gniazda jack. Powodów może być wiele, jednak nasza redakcja uważa, że nowa technologia złącz USB-C jest kluczem do rozwiązania tej zagadki. Jak już pewnie wszyscy zauważyli nowe złącza są o wiele prostsze w obsłudze i nie musimy się martwić, że podczas podłączania telefonu uszkodzimy złącze z gniazdem ładowania.

Uszkodzone złącze ładowania w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge

Pozwoliło to producentowi na swobodne działanie oraz umieszczenie złącza ładowania z mikrofonem w dolnej części płyty głównej (PCB). W branży serwisowej często słyszymy, że wymienione wyżej elementy najczęściej się nie psują, bowiem najczęstszym uszkodzeniem telefonu w dzisiejszych czasach jest pęknięcie wyświetlacza, eksploatacja baterii, uszkodzenie ramki lub głośnika. Według nas to jedyne wyjaśnienie działania firmy Samsung w tym przypadku.