Uszkodzona szybka LG K10

Pęknięta szybka to częsta dolegliwość wielu telefonów. Nie każdy upadek kończy się od razu uszkodzeniem całego modułu. Często zdarza się, że w naszym telefonie dochodzi jedynie do uszkodzenia samej szybki, czyli digitizera odpowiadającego za dotyk w smartfonie.

 

Wymiana szybki w nowoczesnych smartfonach to bardzo popularna usługa. Mówi się, że moduł wyświetlacza to nierozerwalna część i nie da się jej rozłożyć na czynniki pierwsze, a jednak jest inaczej. Dla większości nieautoryzowanych serwisów wymiana szybek w telefonach to chleb powszedni. Kluczem wszystkiego jak zawsze jest cena. W zależności od telefonu wymieniając sam panel dotykowy możemy zaoszczędzić nawet 50% ceny wymiany całego modułu wyświetlacza. Zastanawiacie się, dlaczego tak jest? Odpowiedź jest bardzo prosta, sama szybka bez drogiego np. Amoledowego ekranu jest znacznie tańsza niż cały moduł wyświetlacza. Jak w skrócie wygląda wymiana takiej szybki w telefonie? Zanim zaczniemy, nasza redakcja chce podziękować firmie SamrtSerwis24 za dostarczenie zdjęć oraz filmów.

 

Wymiana szybki w telefonie Huawei P20 Lite

Cały proces serwisowy nasza redakcja postanowiła przedstawić na przykładzie dość popularnego telefonu Huawei P20 Lite. Przy każdym uszkodzeniu szybki pierwszą czynnością jest dokładna weryfikacja sprawnego działania wyświetlacza. Wymiana panelu dotykowego możliwa jest bowiem tylko w sytuacji 100% sprawności ekranu, który nie może być uszkodzony. Jest to absolutny warunek do przeprowadzenia takiej usługi. W sytuacji, kiedy technik serwisu sprawdzi dokładnie urządzenie możemy przystąpić do demontażu uszkodzonego panelu dotykowego. Cały proces jest naprawdę skomplikowany, wymagający wielu specjalistycznych narzędzi. Nie da się ukryć, że przy takich działaniach wskazane jest doświadczenie w naprawach telefonów.

Dla zainteresowanych jak pracują nasi Serwisanci przedstawiamy jedną z maszyn na której pracują 🤖.Wiecie jak się nazywa ta maszyna i do czego służy ⁉️Jestem ciekawa Waszych propozycji 😁.Czekam na komentarze 👱‍♀️.Udanego weekendu 😎!#smartserwis24 #smart #serwis #chorzów #truchana30 #ss24 #telefon #wymiana #naprawa #szybka #szyba #wyświetlacz #zbitaszyba #szyba #maszyna #praca

Opublikowany przez SmartSerwis24 Piątek, 13 lipca 2018

Jeśli ekran nie jest uszkodzony możemy rozpocząć naprawę. Na początku musimy rozłożyć cały telefon na części pierwsze tak, abyśmy mogli swobodnie zdemontować pękniętą szybkę z całego modułu. Wymaga to całkowitej rozbiórki telefonu. Dopiero w momencie, kiedy posiadamy już odseparowany moduł od korpusu urządzenia możemy przystąpić do oddzielania uszkodzonego digitizera. Idealnym narzędziem będzie tutaj separator podgrzewający lub separator kriogeniczny. Jeśli uda się nam bez „szwanku” odseparować całość przy użyciu drutu molibdenowego, możemy przejść do dalszych czynności. Oczywiście w zależności od separatora mamy tutaj również inne możliwości, które ułatwiają działanie oraz naprawę urządzenia np. zdjęcie kleju/polaryzatora.

Dla ciekawskich co dzieje się za magicznymi drzwiami naszego serwisu – Urywek pracy technika.

Dla ciekawskich co dzieje się za magicznymi drzwiami naszego serwisu – Urywek pracy technika.Chorzów ul.W.Truchana 30/1⌚Od pn. do pt. 10:00-18:00.🌐smartserwis24.pl📞799-998-252#smartserwis24 #smart #serwis #chorzów #chorzow #katowice #miasto #mojemiasto #telefon #iphone #fon #zbitaszybka #szybka #serwisgsm #wymiana #naprawa #praca #samsung #apple #xiaomi #huawei #sony #smartfony

Opublikowany przez SmartSerwis24 Czwartek, 29 listopada 2018

Po całkowitym odseparowaniu szybki od wyświetlacza telefonu Huawei P20 Lite warto oczyścić całość z resztek kleju łączącego szybę z ekranem. Zdjęcie kleju można wykonać zarówno przy użyciu separatora, jak i ręcznie. Każdy technik sam wybiera odpowiednią formę naprawy, bowiem każda z nich niesie za sobą swoje plusy i minusy. Następnym etapem naprawy jest przejście do innego stanowiska, gdzie znajdziemy urządzenie zwane laminator. Przy pomocy tego urządzenia możemy nałożyć nowy klej OCA, który później umożliwi nam ostateczne sklejenie szybki telefonu Huawei P20 Lite bezpośrednio z wyświetlaczem. Laminator to bardzo ważne urządzenie, ponieważ żaden serwis nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez tego urządzenia. Nasza redakcja potocznie nazywa ten sprzęt „sklejarką”.

Separator

Z nałożonym klejem OCA możemy swobodnie przejść dalej. Gotowy panel dotykowy telefonu Huawei P20 Lite wędruje do kolejnego narzędzia, zwanego autoklaw.  To kolejne i w zasadzie ostatnie urządzenie kończące połączenie nowej szybki z wyświetlaczem telefonu Huawei P20 Lite. Wszystko za sprawą termiczno-ciśnieniowego sklejania ekranu LCD z wcześniej nałożonym (przez laminator) plastrem kleju OCA w stałej formie. Autoklaw nie tylko łączy nam ekran z szybką przy pomocy specjalnych ramek, ale również usuwa pęcherze powietrza. Ważne, abyśmy pamiętali o dokładnym wyczyszczeniu ekranu przed sklejeniem całości, gdyż wszelkie zabrudzenia pozostaną nam pod digitizerem szpecąc tym samym cały moduł. Większość serwisów wykonuje takie czynności w specjalnych „komorach” lub miejscach „sterylnych”.

Autoklaw GSM

Proces łączenia szybki z wyświetlaczem odbywa się poprzez podgrzanie pod wysokim ciśnieniem całości, powodując ostateczne usunięcie pęcherzyków powietrza. Dodatkowo klej OCA występujący w postaci stałej jest roztapiany, a później utwardzany co umożliwia nam dokładne połączenie szybki oraz wyświetlacza w telefonie Huawei P20 Lite.

Nie części, a praca

Powyższy i skrócony opis może wydawać się naprawdę prosty. Jednak w rzeczywistości jest inaczej. Cały proces wymaga dokładności, doświadczenia i specjalistycznych narzędzi. Korzystając z usługi wymiany szybki w telefonie Huawei P20 Lite płacimy w serwisie głównie za czas oraz pracę, która przy wymianie digitizera jest dłuższa niż np. wymiana samego wyświetlacza. Warto dodać, że oddzielanie szybki od ekranu niesie za sobą również ryzyko uszkodzenia sprawnego ekranu, a co za tym idzie większych kosztów dla serwisu, który realizuje usługę naprawczą dla każdego telefonu. A co Wy myślicie o wymianie szybek w telefonach komórkowych, warto? Dajcie znać w komentarzach.