Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.prasowe

Wraz z wprowadzeniem chińskich telefonów Xiaomi do Polski rozrósł się rynek serwisowy: sprzedaż części oraz napraw. Oprócz Autoryzowanych Serwisów wielu klientów mimo wszystko chętnie korzysta z samodzielnych napraw lub punktów serwisowych specjalizujących się w rozbiórkach smartfonów. Dziś spróbujemy pomóc czytelnikom, którzy sami będą chcieli wymienić wyświetlacz w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro, czyli najnowszym średniaku firmy Xiaomi.

 

Każdą naprawę powinniśmy zacząć od przygotowania. Poczynając od zakupu części, musimy pamiętać oczywiście o wszelkich narzędziach oraz dodatkach, które pomogą nam finalnie złożyć urządzenie. Do wymiany ekranu w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro będziemy potrzebować suszarki do włosów (ewentualnie opalarki), przeróżnych otwieraków serwisowych wykonanych z nylonowego tworzywa, pęsety, zestawu śrubokrętów (konkretnie krzyżakowego), specjalnego kleju T-7000 oraz ewentualnie dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Zdajemy sobie sprawę, że patrząc na to wszystko już na wstępie może się Wam odechcieć naprawy telefonu, ale niestety nikt nie mówił, że rozbiórki telefonów będą łatwe. Wymiana samego LCD w serwisie telefonów komórkowych będzie kosztować około 400-500 zł wraz z usługą. Dlatego po przescrollowaniu poniższego poradnika zastanówcie się, czy jednak nie lepiej oddać urządzenie do serwisu, który sam zrobi wszystko jednej cenie.

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Gdy już jesteśmy gotowi do naprawy pierwszą i najważniejszą czynnością będzie wyłącznie urządzenia oraz wyjęcie z niego wszystkich kart (Sim, pamięci). Podczas demontażu płyty głównej ze wsadzoną kartą Sim możemy uszkodzić sobie czytnik wlutowany na płycie. Dlatego przed rozpoczęciem postąpmy według wskazanych poniżej instrukcji.

Oczywiście przed tego typu naprawą warto wykonać kopię zapasową w chmurze, nawet jeśli wykonujemy tylko i wyłącznie wymianę wyświetlacza. Podczas naprawy zawsze może dojść do przypadkowego uszkodzenia płyty głównej, czego oczywiście nikomu nie życzymy. Telefon pozbawiony wszelkich kart możemy powoli zacząć podgrzewać. Pokrywę baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro zgrzewamy suszarką przez około 5-7 minut. W zależności od narzędzia grzewczego ten czas może uleć zmianie.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Po solidnym podgrzaniu klapki baterii możemy odłożyć narzędzie grzewcze i przystąpić do odłączania pokrywy. Do tej czynności powinniśmy użyć cienkiego otwieraka. Znajdując szczelinę między ramką a pokrywą starajmy się przy użyciu narzędzia serwisowego delikatnie podnieść całą konstrukcje.

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Gdybyśmy nie mogli znaleźć żadnej szczeliny spróbujmy użyć przyssawki do szyb, którą delikatnie możemy podnieść pokrywę baterii na tyle, aby zmieściła się tam kostka serwisowa. Dzięki temu kostkę możemy swobodnie wsunąć pod pokrywę baterii wysuwając dodatkowo inny otwierak. Mała kostka jest idealnym narzędziem do odseparowywania „plecków” wszystkich smartfonów ze szklanymi pokrywami. Po dłuższym czasie tego typu narzędzie nadawać się w zasadzie do każdej czynności, wystarczy doświadczenie i chęci.

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro kostką serwisową / fot.sosav.com

Po głębszym umieszczeniu kostki możemy przystąpić do demontażu pokrywy, którą wystarczy delikatnie podważać z każdej strony smartfona. Korzystając z narzędzia starajmy się przesuwać kostką dookoła urządzenia wzdłuż ramki. Wykonujmy ten zabieg stopniowo i sukcesywnie, co pozwoli nam delikatnie zdemontować całość. W razie ewentualnych problemów możemy ponownie użyć opalarki/suszarki, którą sukcesywnie podgrzejemy miejsca stawiające opór przy odklejaniu.

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Podczas demontażu nie możemy się spieszyć z naprawą, ponieważ jakiekolwiek podważanie pokrywy na siłę może spowodować pęknięcie plecków, które później będziemy musieli dodatkowo dokupić. Gdybyśmy wymieniali tylko i wyłącznie uszkodzoną pokrywę baterii dodatkowe pęknięcia nie miałby znaczenia. Jednak w sytuacji wymiany wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro musimy zwracać uwagę na klapkę baterii, bo jej uszkodzenie może nas narazić na dodatkowe koszty.

Korzystając z kostki możemy nią swobodnie podnosić pokrywę baterii. W telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro klej znajdziemy na ramkach korpusu, dokładnie tak samo jak w przypadku większości innych smartfonów. Klapkę baterii starajmy się podnosić (od prawej strony) swobodnie i powoli, ponieważ szkiełka aparatu fotograficznego wraz z czytnikiem linii papilarnych są umieszczone w klapce baterii. Podnosząc stopniowo klapkę szkiełko starajmy się delikatnie wypchnąć z pokrywy.

Po oddzieleniu czytnika linii wraz ze szkłem aparatów fotograficznych klapkę baterii możemy podnieść jednym ruchem. Jak widzicie demontaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro nie różni się zbytnio od innych smartfonów. Producent nie podjął się montażu czytnika linii papilarnych bezpośrednio pod ekranem. Według nas to ograniczenie kosztów względem ostatecznej ceny urządzenia na rynku.

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Klapkę urządzenia możemy odłożyć na bok, aby nie przeszkadzała nam przy dalszym procesie naprawy. Będzie nim oczywiście demontaż czytnika linii papilarnych. Wczepka tego elementu znajduje się na czarnej osłonce. Jest ona zabezpieczona małą plastikową osłonką, którą trzeba delikatnie podnieść używając otwieraka serwisowego.

Te malutkie elementy są tylko „zaklipsowane” i wystarczy je lekko podważyć. Po zdjęciu osłonki możemy swobodnie podnieść wczepkę odłączając ją z płyty głównej. Umożliwi nam to spokojne odłączenie i zdemontowanie czytnika linii papilarnych (korzystając z otwieraka o płaskim zakończeniu) z naszego rozbiórkowego smartfona.

Na tym możemy zakończyć pierwszą część naprawy. Teraz przyjdzie się nam mierzyć z innymi (według nas) trudniejszymi aspektami naprawy.

Wymiana złącza ładowania w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro

Nie od razu możemy zdemontować płytkę SUB, czyli moduł odpowiadający za ładowanie. W pierwszej kolejności musimy odkręcić 10 śrubek mocujących osłonkę płyty głównej. Przy użyciu śrubokręta krzyżakowego powoli odkręcamy wszystkie śrubki układając je tak, abyśmy ich nie pomieszali. O długości i różnicy gwintów pisaliśmy już nie raz w naszych poradnikach, warto zwracać uwagę na takie szczegóły, bo mogą być później bardzo kosztowne.

Używając plastikowego otwieraka lub innego cienkiego openera delikatnie podważamy osłonkę, która trzyma się na zaczepach. Podczas demontażu nie szarpmy się z tym elementem, ponieważ możemy uszkodzić płytę główną.

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Naszym oczom ukazuje się cała płyta główna. Widzimy tutaj wiele wczepek oraz modułów, które za chwilkę będziemy odłączać. Używając otwieraka z płaskim zakończeniem zacznijmy od baterii. Wystarczy, że podważamy wczepkę, którą delikatnie odginamy, aby nie przeszkadzała nam podczas kolejnych etapów naprawy. Na tym etapie możemy również odłączyć taśmę łączącą płytę główną ze złączem ładowania.

Powyższe działania pozwalają nam iść do przodu z naprawą naszego smartfona. Będzie to między innymi demontowanie taśm samoprzylepnych spod baterii. Taśmy klejące zaczynają się w dolnej części akumulatora. Wystarczy, że odegniemy jedną taśmę samoprzylepną powoli wyciągając ją spod baterii. Zdarza się, że taśma może się nam zerwać, dlatego proponujemy nawijać ją na pęsetę.

Dokładnie taki sam zabieg wykonujemy po drugiej stronie baterii. Dla niektórych modeli Xiaomi tego typu działanie jest bardzo popularne. Producent, montując fabrycznie takie baterie ułatwia życie wszystkim serwisantom. Przy obsłudze serwisowej technicy, wymieniając baterie nakładają nowe taśmy tak, aby przy kolejnych zgłoszeniach łatwiej będzie wykonać naprawy.

W sytuacji jeśli taśma się zerwie będziemy musieli później lekko podgrzać akumulator (zawsze od strony LCD). Patrząc jednak na wyciągniętą taśmę z jednej strony sam demontaż baterii nie będzie trudny. Zanim jednak do tego przejdziemy, czas zdemontować elementy w dolnej części smartfona. Zaczynamy oczywiście od wykręcenia 7 śrubek, używając do tego krzyżaka. Pozwoli nam to zdemontować nie tylko antenę GSM, ale również głośnik multimedialny, złącze ładowania, kabel anteny. Pamiętajmy, aby odkręcone śrubki odłożyć w kolejności wykręcania.

Po zdemontowaniu anteny GSM przy użyciu pęsety możemy swobodnie zdemontować głośnik multimedialny. Wystarczy go lekko podważyć i odłożyć obok wszystkich zdemontowanych elementów.

Podnoszenie głośnika multimedialnego w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Nie zachowując kolejności rozbiórki, bierzemy do ręki nylonowy otwierak z płaskim zakończeniem w celu odłączenia taśmy, która łączy płytę główną wraz z płytką złącza ładowania. Podnosząc wczepkę taśmę możemy swobodnie odłożyć na bok.

Odłączanie taśmy łączącej złącze ładowania z płytą główną w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Korzystając z tego samego narzędzia (nylonowy otwierak) możemy odłączyć kabel anteny. Łączy on zarówno płytę główną, jak i złącze ładowania. Podważamy delikatnie antenkę i odginamy ją na tyle, aby nie przeszkadzała nam przy dalszej części naprawy.

Dopiero teraz po odłączeniu kabla anteny możemy zająć się demontowaniem złącza ładowania, aby to wykonać odkręcamy jedną śrubkę wkrętakiem krzyżakowym. Umożliwi nam to swobodne podniesienie płytki SUB (złącza ładowania). Używamy do tego otwieraka z płaskim zakończeniem lub innego cienkiego openera.

Podnoszenie płytki złącza ładowania w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Zdemontowaną płytkę możemy położyć obok śrubki. Zagwarantuje nam to, że nie nic nie pomieszamy, albo – co gorsze zgubimy. Tuż po płytką SUB znajdziemy mały „silniczek” – czyli moduł wibracji. Do oddzielenia go od korpusu używamy oczywiście pęsety. Podważamy nią delikatnie taśmę.

Jest to o tyle ważne, że gdybyśmy zaczęli od podnoszenia reszty moglibyśmy niechcący urwać taśmę. Pęseta z racji wykończenia (ostre lub płaskie) idealnie nadaje się do podnoszenia takich taśm. Jeśli postąpicie zgodnie z powyższą instrukcją, sam demontaż każdego elementu będzie naprawdę prosty i przyjemny.

Wymiana baterii w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro

W naszym Xiaomi Redmi Note 8 Pro stopniowo zaczyna ubywać kolejnych elementów, czas na demontaż baterii. Będzie to o wiele łatwiejszy działaniem, ponieważ wcześniej wyciągnęliśmy spod baterii dwie samoprzylepne taśmy.

Używając specjalnej szpatułki możemy swobodnie podnieść baterię. Gdybyśmy mieli jednak problemy, odwróćmy urządzenie na drugą stronę i podgrzejmy całość, aby ponownie osłabić resztki kleju. Według naszej redakcji po wyciągnięciu dwóch taśm samoprzylepnych nie powinniśmy mieć problemów z demontażem akumulatora. Na tym etapie naprawy zostanie nam jeszcze tylko demontaż płyty głównej oraz wszystkich innych elementów połączonych z PCB. Do ręki bierzemy nylonowy otwierak zakończony płaską końcówką w celu odłączania poszczególnych modułów. Zaczynamy od taśmy wyświetlacza, która przebiega pod usuniętą baterią.

Odłączanie taśmy wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Następnie przechodzimy do odłączania wszystkich wczepek. Zaczynamy od czujnika zbliżeniowego, który wygasza nam obraz podczas zbliżania ekranu do twarzy.

Odłączanie czujnika zbliżeniowego w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Jego demontaż w zależności od modułu jaki kupimy nie musi być wymagany. W nowych modułach (oczywiście nie wszystkich) taki element możemy znaleźć już ulokowany własnie w metalowej ramce. Idąc jednak dalej odłączamy wszystkie konektory przedniej kamery oraz tylnych obiektywów.

Krok po kroku przechodzimy do kolejnych obiektywów korzystając z otwieraka o płaskim wykończeniu. Wszystkie kamery na szczęście znajdują się obok siebie, także nie będziemy mieli problemów z ich namierzeniem.

Widzimy tutaj demontaż między innymi kamery makro (ta bliżej złącza wyświetlacza). Wszystkie moduły odłączamy poprzez odłączenie wczepek z płyty głównej. Na koniec odłączamy ostatnią kamerkę (czujnik głębokości). Z racji sporej ilości obiektywów warto ponumerować sobie wszystkie kamerki, aby nie pomyliły się nam złącza. Bardziej zaawansowani technicy podnoszą całą płytę główną wraz ze wszystkimi obiektywami. Nasza redakcja radzi nie stosować takich praktyk.

Odłączanie tylnej kamery (czujnik głębokości) w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Do oddzielenia PCB od korpusu wyświetlacza dzieli nas już tylko jedna śrubka. Dlatego do ręki bierzemy śrubokręt krzyżakowy, który jak widzicie jest bardzo często wykorzystywany w naprawach telefonów. Zdarzają się telefony, których śrubki wymagają innych wkrętaków, jednak krzyżak to jeden z najpopularniejszych śrubokrętów w serwisie telefonów komórkowych, który specjalizuje się w naprawach smartfonów.

Odkręcenie śrubki z płyty głównej w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro / fot.sosav.com

Pozbawienie z płyty głównej tak małej śrubki, spowoduje, że będziemy mogli ją swobodnie zdemontować używając otwieraka z płaskim zakończeniem. Patrząc na kabel anteny można go na tym etapie odłączyć, ale można również podnieść płytę z całym kabelkiem. Decyzje przy tym działaniu pozostawiamy Wam.

Warto dodać, że gdybyśmy do tego momentu nie pozbawili smartfona wszelkich kart (sim, pamięci), to przy podnoszeniu płyty głównej możemy ją uszkodzić. Ostatnim działaniem przed wymianą ekranu w telefonie Xiaomi Redmi Note 8 Pro jest podważenie głośnika rozmów (buzzera). Używamy do tego cienkiego otwieraka. Bardziej doświadczeni technicy korzystają ze śrubokętów o płaskim zakończeniu albo pęsety.

Na koniec pozostaje nam już tylko podmienić uszkodzony ekran na nowy, składając tym samym wszystkie elementy w odwrotnej kolejności do demontażu. Po drodze będziemy musieli oczywiście podkleić akumulator (przy użyciu dwustronnych taśm samoprzylepnych). Na własne potrzeby nie musimy sklejać baterii w identyczny sposób jak producent. Po odtłuszczeniu ramki oraz klapki baterii alkoholem izopropylowym możemy nanieść klej T-7000 na ramki korpusu, którym skleimy całość urządzenia. Podczas montowania podzespołów sugerujemy włączyć telefon (nie sklejając całości) w celu weryfikacji działania ekranuWykonując naprawę samodzielnie na podstawie naszego poradnika, pamiętajcie, że robicie to na własną odpowiedzialność. Jeśli nie jesteście pewni, czy sobie poradzicie warto udać się do serwisu producenta lub serwisu pogarancyjnego naprawakomorek.pl. Gdybyście potrzebowali pomocy przy samodzielnej naprawie, dajcie znać w komentarzach lub piszcie do nas.Na pewno udzielimy Wam odpowiedzi.

Źródło: Sosav