Samsung Galaxy A70 / fot.samsung.com

Naprawy telefonu z roku na rok zaczynają wydawać się prostsze. Oprócz drobnych napraw najczęściej wymienianymi elementami w smartfonach są ekrany. Niestety każda naprawa niezależnie od tego co jest naprawiane wymaga precyzji i spokoju. Czy podobnie jest w przypadku wymiany ekranu w telefonie Samsung Galaxy A70?

 

Do dzisiejszej rozbiórki będziemy potrzebować standardowych narzędzi dostępnych w każdym serwisie. Oprócz stosownego podgrzewacza do wyświetlaczy i baterii musimy pamiętać o komplecie śrubokrętów, kilku otwierakach serwisowych (np. kostka do gitary), pęsecie, kluczyku do szufladki, Klej T-7000 do pokrywy baterii oraz dwustronną taśmę samoprzylepną. Tego typu narzędzia oracz produkty możecie znaleźć w całym Internecie. Wiele sklepów zajmujących się sprzedażą części sprzedaje również narzędzia. Przed rozpoczęciem naprawy pamiętajmy także o przygotowaniu stanowiska.

Rzopoczęcie naprawy telefonu Samsung Galaxy A70

Jak w każdym urządzeniu, aby zdemontować uszkodzony wyświetlacz powinniśmy w pierwszej kolejności wyłączyć nasze urządzenie. Jeśli nie będzie to możliwe, telefon powinien się samoczynnie rozładować. Z doświadczenia wiemy jednak, że najczęściej uszkodzone są szybki.

Wyłączanie telefonu Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Następnie warto wyciągnąć kartę operatora. Nie zaszkodzić zostawić już szufladkę po za urządzeniem. Wcześniej czy później będziemy musieli wyciągnąć samą szufladkę, ponieważ inaczej nie zdemontujemy płyty głównej. Do wyciągnięcia karty oraz szufladki możemy użyć nie tylko kluczyka od zestawu, pamiętajcie, że do takich smartfonów idealnie pasują również spinacze biurowe. Z drugiej strony warto pomyśleć nad przyczepieniem takiego „kluczyka do smartfonów” bezpośrednio do kluczy w domu. Mając tak przygotowany telefon, możemy swobodnie przystąpić do demontażu pokrywy baterii używając opalarki, separatora lub bezpośrednio suszarki. Każdy z Was sam zdecyduje jakie narzędzie będzie mógł sobie zorganizować.

Wyciąganie szufladki od kart sim w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com
Podgrzewanie baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Jak widzicie na powyższym obrazku, podgrzewanie powinno odbywać się sukcesywnie i równomiernie po całej pokrywie (głównie kanty urządzenia). Pamiętajcie, że nie można trzymać suszarki ciągle w jednym miejscu, ponieważ możecie doprowadzić do stopienia elementów wewnątrz smartfona. Zaraz po podgrzaniu naszej pokrywy, korzystając z kostki lub innego otwieraka serwisowego, starajmy się delikatnie podważać pokrywę baterii. Wsunięcie kostki powinniśmy rozpocząć od największej szczeliny, która może wystepować. Jeśli jej nie znajdziemy spróbujmy pokrywę podnieść delikatnie przyssawką do szyb (oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba). Niektórzy serwisanci dorzystają również ze skalpela, jednak nie polecamy tej metody. Otwierakiem załączonym na zdjęciu starajmy się wyrobić większą szczelinę, co pozwoli nam wsunąć inne narzędzie serwisowe stopniowo odklejając pokrywę baterii w telefonie Samsung Galaxy A70.

Przesuwanie openera pod pokrywą w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Niezależnie od tego, czy korzystamy z openera, czy kostki GSM powinniśmy narzędzie powoli i stopniowo przesuwać dookoła całej pokrywy baterii. Warto dodać, że jeśli klapka baterii nie chce się dalej odklejać, możemy ponownie skorzystać z opalarki/suszarki, aby delikatnie podgrzać miejsce, które stawia nam bezpośredni „opór”. Dzięki powtarzalności takiej procedury swobodnie zdemontujemy pokrywę. W zależności od smartfona powinniśmy się wcześniej upewnić czy pokrywa baterii nie jest połączona z płytą główną. Takie połączenia to oczywiście najczęściej czytniki linii papilarnych. Na szczęście Samsung Galaxy A70 posiada czytnik linii papilarnych zaimplementowany bezpośrednio na wyświetlaczu, podobnie jak w rodzinie smartfonów Galaxy S10 i S10 Plus.

Podnoszenie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Jeśli cała pokrywa została dobrze podgrzana to klej nie powinien sprawiać nam problemów, swobodnie odchodząc od korpusu. Pamiętajmy jednak, że przy takich samodzielnych naprawach nie powinniśmy działać zbyt szybko. Pośpiech to od wieków zły doradca.

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Przesuwanie kostką lub innym otwierakiem utrzymujemy aż do ostatecznego odklejenia pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy A70. Na koniec pozostaje nam już tylko odłączenie całości oraz odłożenie klapki na bok najlepiej w zasięgu wzroku. Właśnie w tym momencie możemy zakończyć proces demontażu pokrywy baterii, przystępując tym samym do dalszej rozbiórki urządzenia.

Wymiana płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A70

Kończąc jedną czynność możemy swobodnie przejść do drugiej, a jest nią odkręcenie wszystkich śrubek znajdujących się na całej powierzchni telefonu. Do tej czynności bierzemy prosty krzyżakowy śrubokręt, aby odkręcić 14 małych śrubek, które poniżej zaznaczono czerwonymi kółeczkami.

Odkręcanie śrubek z korpusu w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Przy okręcaniu pamiętajmy, aby śrubki ułożyć w szkielecie smartfona. Jeśli pomylimy się później przy wkręcaniu śrubek, możemy niespodziewanie uszkodzić jakiś element. Nigdy nie będziemy w stanie ocenić, czy wielkość śrubek jest taka sama, dlatego nie warto ryzykować dodatkowych uszkodzeń i co najważniejsze kosztów. Wróćmy jednak do naszego opisu, otóż po wykręceniu wszystkich śrubek możemy przejść bezpośrednio do oddzielenia ramki, która jest osobnym elementem niepołączonym na stałe z korpusem.

Demontaż ramki w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Demontaż ramki to głównie oddzielenie jej od korpusu. Między wyświetlacz, a ramkę musimy wsunąć jakiś cieniutki otwierak (proponujemy zacząć od kostki lub innego plastikowego narzędzia GSM). Gdy tylko uda się nam to zrobić, możemy kostkę lub inny otwierak stopniowo przesuwać wzdłuż całego urządzenia. Spowoduje to wyczepienie zaczepów łączących ramkę z całym korpusem Samsunga Galaxy A70.

Demontaż ramki w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Te same czynności wykonujemy w dolnej części urządzenia. Stopniowe oddzielanie ramki pozwoli nam ją łatwiej zdemontować. Zaczepy również nie powinny stanowić problemu, będą powoli wyskakiwać. Takie oddzielanie ramki znane jest ze sporej części smartfonów, między innymi modelu Galaxy S4.

Podważanie ramki w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Używając innych otwieraków również możemy odzielić ramkę od całości. Nasza redakcja radzi być ostrożnym, ponieważ użytkując metalowe narzędzia możemy uszkodzić inne podzespoły znajdujące się wewnątrz smartfona.

Podważanie ramki w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Po takich zabiegach naszym oczom ukazuje się pełne wnętrze urządzenia, które od teraz będziemy musieli dokładnie zdemontować krok po kroku, element po elemencie. Umożliwi nam swobodną wymianę ekranu w telefonie Samsung Galaxy A70. Większość podzespołów jest bardzo podobna do reszty smartfonów.

 

Płyta główna telefonu Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Czas przejść do odłączania reszty elementów, które w tym przypadku są dość delikatne. O ile wcześniej podczas demontażu mogliśmy uszkodzić ramkę oraz pokrywę wizualnie, to teraz nieprawidłowy sposób demontażu może spowodować uszkodzenia podzespołów, na których znajduje się nasze dane. Zobaczmy, od czego zacząć.

Odłączanie baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Jak widać na powyższym zdjęciu, demontaż rozpoczynamy od odłączenia baterii oraz wszystkich innych wczepek znajdujących się na płycie głównej. Używamy do tego otwieraka z płaskim zakończeniem. Kolejnym modułem do zdemontowania będzie kamera selfie, którą znajdziemy na samej górze.

Odłączanie przedniej kamery w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Sam proces odłączania modułów nie powinien być trudny. Wystarczy wybrać prawidłowy otwierak, a następnie delikatnie podważać wczepki. Same moduły możemy wyciągnąć przy użyciu pęsety. Przy tak drobnej elektronice radzimy korzystać z pęsety, którą w łatwy sposób możemy podnieść zdemontowany moduł.

Odłączanie taśmy łączącej płytę głowną z płytą SUB w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Wraz z taśmami łączącymi większość elementów, nie możemy zapomnieć o antenie, która od zawsze przebiega wzdłuż ramki (po prawej stronie). Antena znajduje się w cienkim kanale. Podnosząc lekko jej końcówkę możemy ją delikatnie podnieść odginając ją na tyle, aby nie przeszkadzała nam podczas całej naprawy.

Odłączanie kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Od całkowitego zdemontowania płyty głównej dzieli nas już tylko mała śrubka. Do jej odkręcenia będziemy potrzebować śrubokręta krzyżakowego. Z racji małych elementów starajmy się odłożyć śrubkę w takie miejsce, abyśmy mogli ją później swobodnie znaleźć. Zgubienie jakiegokolwiek elementu może być dla nas kosztowne, ponieważ nie zawsze śrubki w telefonie da się zastąpić innymi. Chodzi głównie o wielkość i długość.

Odkręcanie śrubki na płycie głównej w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Następną czynnością jest już swobodnie podniesienie płyty głównej. Do tego możemy użyć dowolnego otwieraka z płaską końcówką. Warto pamiętać, żeby wszystkie czynności były wykonywane powoli i bez pośpiechu.

Podnoszenie płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Po tych czynnościach płytę główną możemy odłożyć na bok. Najlepiej w okolicy małej śrubki, którą możemy również włożyć bezpośrednio w otwór. Starajmy się nie szarpać z płytą główną, ponieważ jej uszkodzenie może być dla nas bardzo kosztowne. Tuż pod PCB (płytą) znajdziemy głośnik do rozmów. Jego usunięcie może być nieco trudne, ale sądzimy, że i z tym sobie poradzicie. Głośnik jest lekko przyklejony do całego korpusu, dlatego, aby go zdemontować musimy użyć śrubokręta z płaskim zakończeniem.

Demontaż głośnika w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Wsuwając lekko końcówkę śrubokręta między głośnikiem, a wykończeniem korpusu starajmy się ten drobny element delikatnie wydłubać. Dla osób, które nie czują się pewnie, radzimy być bardzo delikatnym. I chociaż sam głośnik nie jest drogi to nie warto narażać się na dodatkowe koszty, które możemy sobie sami zapewnić podczas demontażu. Niektóre serwisy tuż przed podnoszeniem głośnika starają się delikatnie podgrzać ten element. Według nas jest to praktyka, którą powinni stosować tylko i wyłącznie doświadczeni serwisanci.

Demontaż głośnika w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Korzystając z okazji, że mamy w ręku płaski śrubokręt zdemontujmy moduł wibracji. Działanie demontażu w tym przypadku jest dokładnie takie samo jak w przypadku głośnika. Staramy się delikatnie podnieść moduł wibracji. Demontaż tych elementów nie jest trudny, jednak często prowadzi do niepotrzebnych urządzeń wspomnianych wyżej elementów.

Demontaż modułu wibracji w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com
Demontaż modułu wibracji w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

W tym miejscu warto dodać, że uprawnione do napraw serwisy telefonów komórkowych otrzymują od producenta gotowe korpusu, które fabrycznie zawierają już zamontowany głośnik oraz moduł wibracji (jest to też zależne od modelu). Wracając do naprawy, na tym etapie możemy zakończyć demontaż płyty głównej oraz wszystkich podzespołów znajdujących się w okolicy PCB. Czas przejść poziom niżej, czyli do akumulatora.

Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy A70

Według naszej redkcji to jeden z najtrudniejszych elementów do zdemontowania. Jeśli nie mamy umiejętności oraz specjalnych narzędzi usunięcie baterii może być dość trudne. W domowych warunkach możemy skorzystać z suszarki do włosów lub opalarki, ale będzie to wymagało precyzji i dobrego podgrzania demontowanego elementu. Inny popularnym sposobem grzejącym jest oczywiście ciepły kompres z wodą, który równomiernie podgrzewa całą powierzchnię.

Podgrzewanie baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Ciepło jakie kierujemy na przód ekranu pozwoli nam zmiększyć klej. Akumulator jest przyklejony na dwie taśmy. Do samego demontażu będziemy potrzebować odpowiednich narzędzi. W serwisie GSM znajdziemy specjalne szpatułki wykonane z nylonu. Oprócz takiego otwieraka przydadzą się nam płaskie openery (np. stary dowód osobisty). Wsuwając szpatułkę między baterię oraz ramkę korpusu starajmy się delikatnie podważać akumulator. Czynność dość skomplikowana, ponieważ bateria na pewno będzie dobrze przyklejona.

Podnoszenie baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Łopatkę lub inny cienki opener starajmy się wsuwać tak, abyśmy mogli pod baterią delikatnie odcinać klej używając plastikowych narzędzi. Pamiętajmy, żeby nie szarpać się z baterią, nie naciskać i nie przebijać. W skrócie nie demontujmy akumulatora na siłę.

Podnoszenie baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba, podczas demontażu baterii możemy znowu delikatnie podgrzać okolice, które stawiają nam opór. Głównie chodzi o wpuszczenie pod akumulator ciepłego powietrza. Nie jest to jedyna metoda demontażu baterii. Innym sposobem jest wpuszczenie pod baterię alkoholu izopropylowego. Dzięki temu klej również osłabnie, a baterię będziemy mogli łatwo usunąć.

Podnoszenie baterii w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Jak możecie zobaczyć do szczęścia pozostała nam już tylko dolna część Samsunga Galaxy A70. W tym miejscu warto zwrócić uwagę, że cały czas nie odłączyliśmy jeszcze wyświetlacza, który o dziwo nie jest połączony bezpośrednio z płytą główną. Jest to ciekawostka, którą znajdziemy również w innych modelach z rodziny Galaxy A.

Wymiana złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy A70

Płytka SUB to dość ważny element. Właśnie tutaj oprócz połączenia kabla anteny znajdziemy także złącze wyświetlacza oraz konektor czytnika linii papilarnych. Zacznijmy od LCD, którego konektor widoczny jest w prawym dolnym rogu, tuż obok złącza słuchawkowego.

Odłączanie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Do demontażu po raz kolejny będziemy musieli użyć otwieraka z płaskim zakończeniem. Jak możecie zwrócić uwagę, odłączamy taśmę wyświetlacza połączoną bezpośrednio z płytką SUB, a nie płytą główną. Właśnie teraz możemy odłączyć ponownie kabel anteny, którą wcześniej odłączaliśmy od płyty głównej. Przy wymianie całego korpusu później samą antenę będziemy musieli delikatnie wyciągnąć, jednak do tego przejdziemy później.

Odłączanie kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Na płycte SUB został nam jeszcze czytnik linii papilarnych oraz taśma łączącą płytę główną z płytką SUB. Tego elementu nie musimy odczepiać, nie będzie to wymagane do wymiany wyświetlacza. Oczywiście jeśli chcecie, można to zrobić, jednak nie jest to specjalnie wymagane.

Odłączanie kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Kabel anteny staramy się lekko odgiąć, aby nie przeszkadzał nam przy dalszych czynnościach. Następnym działaniem będzie zdemontowanie czytnika linii papialrnych, aby to zrobić odkręcamy dwie śrubki trzymające sam czytnik linii papilarnych. Używamy do tego śrubokręta krzyżakowego. Po odkręceniu pamiętajmy, aby dwie małe śrubki ułożyć najlepiej koło zdemontowanego czytnika.

Wykręcanie śrubek zabezpieczających czytnik linii papilarnych w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Taśmy od czytnika oraz taśmy głównej (łączącej płytkę SUB z PCB) nie musimy odłączać od płytki ze złączem ładowania. Całość możemy zdemontować podnosząc wraz połączonymi taśmami. Przypilnujmy jednak śrubek, które najlepiej włożyć bezpośrednio w otwory, dzięki temu nie zagubimy małych śrubek.

Podnoszenie płytki SUB w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com
Podnoszenie płytki SUB w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Z pewnością zapytacie dlaczego głównej taśmy nie musimy odłączać? Prawdę mówiąc możemy to zrobić, co też praktykuje wiele serwisów komórkowych. Praktyka wskazuje, że w ten sposób nie musimy później niepotrzebnie ruszać złącz na płytce. Jest to również spora oszczędność w czasie przy składaniu urządzenia w całość.

Wymiana ekranu w telefonie Samsung Galaxy A70

Zwieńczeniem demontażu wszystkich elementów będzie wyciągnięcie kabla anteny. Do tej czynności używamy pęsety lub palców. Antenkę wyciągamy powoli i bez szaprania, ponieważ w kanale jest ona lekko „wepchnięta”. Szarpiąc możemy naderwać bardzo delikatny element znajdujący się po prawej stronie wyświetlacza (patrząc ekranem do dołu).

Demontaż kabla anteny w telefonie Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Kończąc obsługę dokonujemy wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A70. Na miejsce starego i pękniętego LCD wstawiamy nowy korpus, z którego musimy pozdejmować folie zabezpieczającą. Następnie montujemy wszystkie podzespoły w odwrotnej kolejności do demontażu. Jeden z naszych redaktorów stwierdził, że rozbiórka telefonów „to demontowanie klocków Lego i montowanie ich ponownie w takim samym ułożeniu”. Zgadzacie się? Przy montażu baterii pamiętajmy o przyklejeniu dwóch pasków samoprzylepnej taśmy dwustronnej.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy A70 / fot.sosav.com

Oczywiście jeśli boicie się dokonać samodzielnie wymiany ekranu w telefonie Galaxy A70, zawsze możecie skorzystać z serwisu telefonów komórkowych, który za odpowiednią opłatą wymieni Wam nie tylko wyświetlacz, ale również dokona wymiany szybki w telefonie Samsung Galaxy A70. Na tym kończymy nasz poradnik. Pamiętajcie, że wszystkie opisane czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy dajcie znać w komentarzach, a spróbujemy Wam pomóc.

Źródło: Sosav