Rozbiórka Xiaomi Mi 11 / fot.Youtube - Xiaomi

Kiedy musimy przystąpić do naprawy swojego smartfona, często szukamy poradników lub technicznej pomocy. Wśród licznych poradników dostępnych w popularnym kanale YouTube znajdziemy również takie, które pochodzą od samego producenta. Tego typu pomoce naukowe mogą nam pomóc przy przeróżnych naprawach naszego smartfona. Jak się okazuje nie musi to być tylko i wyłącznie popularna wymiana wyświetlacza.

 

Xiaomi w ostatnim czasie wykonało kawał dobrej roboty w zakresie swojego marketingu. Marka w naprawdę krótkim czasie spowodowała spustoszenie na polskim rynku zdobywając mnóstwo nowych klientów. Producent, wykorzystując przeróżne kanały marketingowe prezentuje swoje urządzenie. Nie są to filmiki pokazujące tylko i wyłącznie możliwości smartfona. Producent postanowił przybliżyć swoim fanom wnętrze urządzenia pokazując pełną rozbiórkę telefonu Xiaomi Mi 11. Na zaprezentowanym filmie widzimy użycie kilku prostych narzędzi, które mogą pomóc nam wymienić wiele podzespołów.

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Mi 11 bez podgrzewania?

Tuż po wyjęciu tacki na kartę sim wiele kontrowersji budzi sposób demontażu klapki. Na filmie nie widzimy, aby producent używał specjalnych urządzeń podgrzewających pokrywę, co może wzbudzić wiele kontrowersji. Nie będziemy jednak oceniać, w jaki sposób producent odkleił pokrywę, ponieważ są przeróżne możliwości zdemontowania takiego elementu. Jak możemy zobaczyć specjalny otwierak zakończony nieco „ostrym” wykończeniem ułatwia odcinanie kleju oraz podważanie pokrywy baterii. Dokonując samodzielnej wymiany klapki baterii pamiętajmy, że będziemy musieli użyć ciepłego powietrza, aby osłabić klej i stopniowo podważać pokrywę.

Wymiana pokrywy baterii Xiaomi Mi 11
Demontaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Mi 11 / fot.Youtube – Xiaomi

Niezależnie od posiadanego narzędzia musimy pamiętać o przesuwaniu po wszystkich ramkach, abyśmy mogli swobodnie podnieść pokrywę baterii. Na potrzeby tego filmu producent mógł wcześniej odkleić wspomniany wyżej element zostawiając go delikatnie przyklejonego. Wskazuje na to swoboda demontażu całego elementu. Przy samodzielnej naprawie starajmy się zachować spokój. Najlepszym miejscem, od którego powinniśmy zacząć nasz demontaż powinno być zgięcie pokrywy baterii. Dość istotnym aspektem jest moment zgrzania pokrywy baterii, ponieważ ułatwi nam to „wojowanie” z klapką modelu Mi 11.

Wymiana pokrywy baterii Xiaomi Mi 11
Demontaż pokrywy baterii w telefonie Xiaomi Mi 11 / fot.Youtube – Xiaomi

Jak możemy zobaczyć na powyższym zdjęciu, większość smartfonów wygląda niemalże idealnie. Jest to efekt rynkowej mody w posiadaniu podobnych funkcji smartfonów. Naszym oczom ukazuje się nie tylko wielki obiektyw, ale również mata do ładowania bezprzewodowego. Cały element ładujący połączony jest z plastikową ramką zakrywającą płytę główną. Zanim jednak zdemontujemy całość w pierwszej kolejności odkręcamy wszystkie śrubki (9 sztuk) korzystając ze śrubokręta krzyżakowego. Takie działanie umożliwi nam rozpoczęcie demontażu drobnych podzespołów. Pierwszym z nich będzie pojedynczy element zabezpieczający moduł aparatu.

Wymiana modułów aparatu w telefonie Xiaomi Mi 11
Demontaż obiektywu aparatu w telefonie Xiaomi Mi 11 / fot.Youtube – Xiaomi

Demontujemy osłonkę, która przykrywa konektory łączące poszczególne podzespoły. Po kilku chwilach elementy (mata ładująca również) są na tyle luźne, że możemy je swobodnie zdemontować korzystając z pęsety lub bezpośrednio palcami. Nie musimy odłączać taśmy od lampki znajdującej się na tym elemencie. Producent na potrzeby filmiku prezentuje nam niektóre elementy dość dokładnie. Następnie możemy swobodnie podnieść matę ładującą, która odsłania nam nieco więcej elementów, w tym płytę główną.

W następnej czynności musimy odkręcić jedną śrubkę, która znajduje się na środku płyty głównej. Pozwoli nam to później zdemontować „serce telefonu” bez przeszkód. Na tym etapie warto przypomnieć, że telefon nie może mieć w środku szufladki na kartę sim, którą powinniśmy wyjąć przed rozpoczęciem naprawy. Następnie staramy się odłączyć wszystkie konektory. Są to między innymi łączenia baterii, wyświetlacza, portu ładowania. Do tego działania możemy wykorzystać narzędzie, które posłużyło nam przy demontażu pokrywy baterii. Niektórzy specjaliści korzystają nawet z paznokci, ale nie polecamy tego działania.

Umożliwi nam to swobodne wyciągnięcie płyty głównej z podłączonymi obiektywami/kamerami. Przy ewentualnej samodzielnej naprawie telefonu Xiaomi Mi 11 nie musimy demontować obiektywów – możemy je odłożyć połączone razem z płytą główną. Wymiana wyświetlacza również nie wymaga od nas takiego działania. Wszystko oczywiście zależy od tego, co dokładnie będziemy chcieli naprawić.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Mi 11 według producenta?

Za nami połowa rozbiórki naszego smartfona. Czas przejść do demontażu kolejnych elementów, a są nimi płytka ze złączem ładowania, głośnik rozmów, głośnik multimedialny oraz bateria. Widzimy, że nawet demontaż baterii w przypadku naszego smartfona nie będzie trudna. Producent umożliwia nam samodzielne odklejenie baterii bez potrzeby podgrzewania akumulatora. To już nie pierwszy taki akcent ze strony producenta, przykładem jest wymiana wyświetlacza w telefonie Xiaomi Redmi Note 10, gdzie również oddzielamy akumulator po wyciągnięciu specjalnych klejących taśm.

Dokładny demontaż reszty podzespołów (łącznie z baterią) widzimy na filmie od Xiaomi, który prezentuje bardzo szczegółową rozbiórkę. Jest ona na tyle dokładna, że widzimy nawet rozdzielanie wyświetlacza od ramki. Dokonując ewentualnej wymiany wyświetlacza nie musimy dokonywać aż tak dokładnych działań, ponieważ na rynku możemy znaleźć wyświetlacz połączony z ramką urządzenia w całości. W takich przypadkach zakończenie naprawy będzie wymagać od nas przełożenia wszystkich elementów, które zdemontowaliśmy ze starego modułu wyświetlacza z ramką. Miejmy nadzieję, że posiadacze Mi 11 nie będą musieli korzystać z usług serwisowych. Jeśli okazałoby inaczej, pamiętajcie o jednorazowa wymiana wyświetlacza Xiaomi Mi 11 jest darmowa! Oczywiście warto zabezpieczyć swoje urządzenie, abyśmy nie musieli również korzystać z programu darmowej wymiany wyświetlacza, bo i po co? Każde oddanie telefonu do serwisu producenta wiąże się, chociażby z resetem naszych danych. Obejrzycie dokładnie powyższy film i sami zdecydujcie, czy można podjąć się samodzielnej naprawy telefonu Xiaomi Mi 11?