Samsungi Galaxy S20 / fot.news.samsung.com

Tuż po premierze najnowszych Samsungów wszyscy zainteresowani są bardzo ciekawi, jak działają nowe produkty Koreańczyków. Kolejka takich ciekawskich jest bardzo długa, począwszy od mediów, klientów, a skończywszy na wszystkich serwisantach, którzy oprócz działania telefonów będą musieli umieć je dodatkowo rozłożyć na czynniki pierwsze wykonując podstawowe naprawy np. wymianę wyświetlacza czy złącza baterii.

 

Wymiana złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S20 będzie prostsza niż myślisz

Najnowsze telefony Samsunga jeszcze dobrze nie zagościły na półkach sklepowych, a już pierwsze modele z rodziny Galaxy S20 zostały rozłożone na czynniki pierwsze. To wszystko za sprawą kanału PBKreviews, znanego wielu majsterkowiczom. Popularny kanał na YouTube jako jeden z pierwszych w Internecie rozłożył telefon Samsung Galaxy S20 5G. Przy całej rozbiórce widzimy demontaż wielu elementów, w tym między innymi płytki sub, na której znajdziemy złącze ładowania. Jest to świetna wiadomość dla wszystkich posiadaczy najnowszych Samsungów, ponieważ producent przy S20 nie pokusił się o rozwiązanie połączenia gniazda ładowania bezpośrednio z płytą główną, jak ma to miejsce w rodzinie smartfonów Galaxy S10. Na filmie z kanału PBKreviews widzimy, że złącze ładowania (razem z mikrofonem – mała kostka na płytce) możemy nie tylko łatwo zdemontować, ale również i połączyć z innymi elementami (taśmy). Cały proces wymiany złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S20 nie będzie też długi. Wystarczy bowiem, że zdejmiemy pokrywę baterii oraz osłonki z pokrywą ładowania bezprzewodowego, a naszym oczom ukażę się niezwykle standardowe ułożenie wnętrz, podobne do większości smartfonów Samsunga.

Wróćmy jednak do naszej wymiany gniazda ładowania w telefonie Samsung Galaxy S20. Warto spojrzeć, że płytka to część, która na rynku będzie kosztować naprawdę nie wiele. Sugerują to ceny przy pozostałych flagowcach np. S9 – gdzie koszt płytki sub to około 20 – 30 zł. Istnieje oczywiście możliwość obniżenia tych kosztów, w postaci wlutowania samego złącza. Uważamy jednak, że jest to czynność zbyteczna, w szczególności jeśli całą płytkę możemy wymienić za naprawdę niedużą kwotę.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 5G

Analizując jednak resztę filmu warto zwrócić również uwagę na cały moduł wyświetlacza. Według autora demontaż niektórych elementów (np. baterii lub przedniej kamery) będzie naprawdę trudnym działaniem. Patrząc na powtarzalność wnętrz wszystkich Samsungów możemy już na tym etapie założyć, że Autoryzowane Serwisy Samsung będą dokonywać wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S20 nie tylko z ramką, ale również z baterią, głośnikiem do rozmów, modułem wibracji i najprawdopodobniej przednią kamerą. Producent podczas produkcji, zawsze stara się ułatwić naprawy mechaniczne wszystkim technikom. Pozwala to zaoszczędzić mnóstwo czasu, którego nie oszukujmy się pracownicy serwisu telefonów komórkowych Samsung po prostu nie mają.

Warto zaznaczyć, że nie wszystkie moduły na rynku mogą być identyczne. Te dostarczane do serwisu producenta z pewnością będą w pełni wyposażone, w końcu to gwarancyjne punkty naprawcze, a nie małe rynkowe „budki GSM”. Zupełnie inaczej może być na rynku pogwarancyjnym. Według naszych przypuszczeń pełne moduły z ramką mogą posiadać dodatkowo głośnik, moduł wibracji oraz przednią kamerę, którą generalnie bardzo ciężko będzie wyciągnąć ze starej ramki. Wskazują na to dotychczasowe dostawy oraz poprzednie konstrukcje smartfonów z rodziny Galaxy S. Niejednokrotnie podkreślaliśmy, że wymiana baterii w telefonie wraz z wyświetlaczem oraz innymi podzespołami to dla klienta końcowego pozytywne zaskoczenie. Dla serwisu producenta takie działanie to w zasadzie chleb powszedni oraz bieżące procedury firmy Samsung. Z drugiej strony przy coraz częstszym korzystaniu ze smartfona oraz ładowaniu go niemalże codziennie wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy S20 to dodatkowe odświeżenie zużywalnego akumulatora.

Prosta wymiana wyświetlacza oraz złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S20 to niejedyne zaskoczenie

Na filmie z kanału PBKreviews widzimy, że do naprawy telefonu oprócz opalarki lub suszarki do włosów będziemy jeszcze potrzebować śrubokręta krzyżakowego oraz prostego otwieraka serwisowego. Naprawa urządzenia oprócz wymiany baterii, modułu przedniej kamery lub też pokrywy baterii jest naprawdę prosta.

Samsung Galaxy S20 / fot.news.samsung.com

Rozbierając Samsunga Galaxy S20 na czynniki pierwsze napotkamy też 19 śrubek, które nie powinny sprawiać problemu, ponieważ wystarczy do tego jeden śrubokręt. Jest to kolejny standard, który obserwujemy w większości smartfonów firmy Samsung. Producent stara się używać tylko i wyłącznie jednego śrubokręta, co ułatwia pracę technikom serwisu oraz zwykłym majsterkowiczom, którzy sami będą chcieli sobie wymienić ekran lub złącze usb w telefonie Samsung Galaxy S20 5G. Patrząc na całokształt urządzenia śmiało możemy powiedzieć, że telefon serwisowo nie zaskakuje i nie powala tak, jak jego możliwości, które zapowiadają urządzenie na świetnego smartfona. A co Wy myślicie na temat rozbiórki najnowszych modeli Galaxy? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło