Najnowsze smartfony Samsunga z rodziny A zaczynając się podobać wielu klientom. W urządzeniach: Galaxy A40, Galaxy A50, Galaxy A70 i Galaxy A80 oprócz nowoczesnego wyglądu i dopasowanej ceny (według naszej redakcji) znajdziemy również ciekawe niuanse z tematyki serwisu. Wymieniając wyświetlacz w powyższych wersjach na próżno szukać taśmy LCD połączonej bezpośrednio z płytą główną. Znajdziemy ją w innym miejscu, które dotychczas nie było standardem dla wszystkich smartfonów firmy Samsung.

 

To nie pierwsza taka nowość w telefonach koreańskiej marki. Nie tak dawno, po premierze telefonu Samsung Galaxy Note 10 Plus dowiedzieliśmy się, że urządzenie jako pierwsze z całej serii posiada kwadratowy modułu wibracji. Trudno wyrokować co dokładnie może być tego przyczyną, jednak na pewno jest to nowość, której nie znajdziemy w żadnym smartfonie Samsunga. Dziś skupimy się na nieco innych różnicach, które może nie są tak duże i znaczące, ale z pewnością mogą zmylić podczas niejednej rozbiórki serwisowej. Różnice, o których mowa znajdziemy w czterech modelach koreańskiego giganta, są to Samsungi Galaxy A40, A50, A70 i A80.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A40

Nie będziemy Wam tutaj opisywać, jak dokładnie wygląda wymiana, ponieważ jest ona podobna do wymiany ekranu w telefonie Samsung Galaxy A70, którą ostatnio opisywaliśmy Wam na łamach naszego portalu. Zwróćcie uwagę, że taśma wyświetlacza (A40) wraz z konektorem łączącym nie znajduje się w górnym lewym rogu, jak to ma miejsce np. w modelu Samsung Galaxy A5 2017. Producent tym razem postanowił połączyć wyświetlacz bezpośrednio z płytką sub, a nie płytą główną. Dzięki temu taśma LCD od Samsunga Galaxy A40 znajduje się w prawym dolnym rogu tuż obok gniazda słuchawkowego.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy A40

Największym zaskoczeniem nie jest fakt umieszczenia złącza, a jedynie podłączenia złącza bezpośrednio do płytki SUB. Podczas samej wymiany LCD w telefonie Samsung Galaxy A40 sam proces naprawy nie będzie trudny. Nawet jeśli przeraża Was nowe miejsce połączenia ekranu.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A50

W przypadku tego modelu sprawa podłączenia jest jeszcze ciekawsza. Samsung A50 to pierwszy smartfon z rodziny A, który posiada czytnik linii papilarnych wbudowany w ekranie. Znajdziemy go oczywiście w dolnej części urządzenia (połączenie czytnika z płytką SUB). Tuż obok wychodzi taśma od wyświetlacza, która nie jest zagięta i nie ma połączenia z płytką SUB. Do taśmy wyświetlacza podłączona jest kolejna taśma, która idzie nad baterią i łączy się dopiero z płytą główną. Trochę to pogmatwane, ale nic na to nie poradzimy.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy A50

Wymiana ekranu w telefonie Samsung Galaxy A50 nie jest trudna, całość polega głównie na przerzuceniu wszystkich elementów na nowy moduł LCD z korpusem. Zastanawialiśmy się, czy powyższy sposób połączenia występuje w innych modelach? Według nas bardzo podobną konstrukcję znajdziemy np. w modelach Galaxy A9 2018, Galaxy A7 2018.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A70

Patrząc na przed ostatni smartfon z rodziny Galaxy A, można zauważyć, że proces wymiany ekranu jest podobny do obsługi serwisowej w modelu A40. Mamy tutaj również dokładnie takie samo połączenie taśmy wyświetlacza z płytką SUB.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy A70

Tego typu konstrukcję nie są problemem nas, Kowalskich. To najczęstszy problem serwisantów, którzy podczas diagnozy będą musieli zastanowić się gdzie tak naprawdę leży problem w naszym smartfonie. Nie martwmy się jednak na zapas. Sam producent w ramach gwarancji często w instrukcjach serwisowych zleca wymianę wyświetlacza oraz płytki SUB.

Czy nowe ułożenie taśm wyświetlacza w telefonach Galaxy A40, A50, A70 i A80 coś zmienia?

Ogólnie rzecz biorąc jest to tylko ciekawostka, która na chwilę obecną może być pomocna podczas samodzielnej naprawy telefonów. Nasza redakcja postanowiła zwrócić na to uwagę, ponieważ Samsung nie zmienia zbyt często ułożenia wnętrza swoich telefonów. To wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu, którego konstrukcja może znacznie wyróżniać się na rynku.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy A80

Dobrym przykładem jest model Samsung Galaxy A80, którego taśma wyświetlacza o dziwo wychodzi w takim samym miejscu jak w modelu Galaxy A70 czy A40. Jednak sam proces wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A80 jest znacznie trudniejszy niż w powyższych modelach. Wszystko ze względu na wysuwany moduł aparatu do selfie. Jeśli po zapoznaniu się z obsługą serwisową, postanowimy skorzystać mimo wszystko z serwisu telefonów komórkowych to ułożenie taśm wyświetlacza oraz przekładka innych elementów będzie problemem serwisantów. Dajcie znać co myślicie o nowym ułożeniu taśm wyświetlacza we wspomnianych wyżej smartfonach. A może macie jakieś spostrzeżenia?