Samsung Galaxy Note 10 / fot.samsung.com

Smartfony firmy Samsung skrywają wiele tajemnic. Oprócz nowoczesnych dodatków od producenta, w urządzeniu znajdują się również ciekawe niuanse serwisowe, które tak naprawdę wychodzą dopiero podczas wykonywania samej naprawy. Jednym z ciekawszych niuansów jest informacja, że wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Note 10 Plus to również wymiana ramki, głośnika oraz modułu wibracji. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego tak jest oraz ile taka przyjemność może kosztować?

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Note 10 Plus 

O wymianie LCD wraz z ramką mogliście już z pewnością czytać przy okazji napraw starszych modeli. Producent od dłuższego czasu stosuje bowiem wymiany modułów wyświetlacza, które są połączone z ramką. Dzięki takim zabiegom nie trzeba rozklejać LCD od ramki, zwiększamy wodoodporność i co najważniejsze Samsung zyskuje na marketingu szeptanym, który przy obsłudze serwisowej nigdy nie jest najlepszy.

Samsung Galaxy Note 10+ w etiu Spigen Slim Armor CS / fot.naprawatelefonu.eu

Spójrzmy na to z innej strony. Wymiana wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy Note 10+ kosztuje 1169 zł niezależnie od tego, czy chcemy wymienić ramkę, czy nie. Dokładnie tak wygląda cała procedura Samsunga serwisowa i to najprawdopodobniej się nie zmieni. Korzystając jednak z wolnego rynku, nasz wyświetlacz do telefonu Samsung Galaxy Note 10+ będzie posiadał obowiązkową ramkę. Na rynku pogwarancyjnych napraw dla klientów końcowych taka naprawa będzie również podniesieniem wartości samego urządzenia, które z przodu będzie wyglądać jak telefon wyjęty z pudełka.

 

Moduł wyświetlacza telefonu Samsung Galaxy Note 10 Plus

Tego typu działanie wśród producentów nie jest nowe. Konkurencja (np. Huawei) oferuje podobne moduły w swoich smartfonach. Patrząc na nowy moduł LCD od telefonu Galaxy Note 10+ możemy dostrzec fabrycznie zamontowany głośnik oraz kwadratowy moduł wibracji, który w rodzinie smartfonów Samsunga jest zupełną nowością. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że każda wymiana modułu LCD posiada dodatkowo akumulator, który już fabrycznie jest przyklejony do korpusu wraz z ramką. Potwierdzają to również zapisy na niektórych stronach Autoryzowany Serwisów Samsunga. Wskazują one, że bateria we wszystkich modelach S i Note (poczynając od S6 Edge) jest wymieniana gratis.

Wyświetlacz Samsung Galaxy Note 10 Plus

Na wolnym rynku znajdziecie same moduły z ramką, głośnikiem oraz wibracją, ale to wciąż dużo. Trudno powiedzieć, dlaczego właśnie takie procedury występują w marce Samsung. Możemy podejrzewać, że chodzi o zaoszczędzenie czasu dla techników, zwiększenie norm IP lub zmniejszenie „zabawy” w rozklejanie niektórych elementów. Zdajemy sobie sprawę, że wielu klientom wydaje się, że takie elementy są nie wymienialne, ale spokojnie. W przypadku uszkodzenia głośnika (do rozmów) nie będziecie musieli na wolnym rynku wymieniać całości. Specjaliści serwisów pogwarancyjnych potrafią w prawidłowy sposób odkleić wspomniany wyżej moduł bez płacenia od razu za cały wyświetlacz z ramką w cenie ponad 1000 zł.

 

Jak ustrzec się przed wymianą wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Note 10?

Każde pęknięcie wcześniej czy później będzie się poszerzać. Niezależnie od tego, czy będzie to telefon, czy inne urządzenie tego typu uszkodzenie mechaniczne będzie dla nas problemem. Dlaczego? Wymiana takich elementów, jak wyświetlacz to koszty, na które zarówno w przypadku modelu Galaxy Note 10, jak i Galaxy Note 10+ po prostu nas nie stać. Nie ma się też co oszukiwać, nie zawsze takie naprawy są opłacalne, a przecież z telefonu z pękniętą szybką można korzystać do czasu całkowitego pęknięcia. Oczywiście, że można – tylko lepiej wygląda cały ekran, a nie z uszkodzonym digitizerem.

Szkło hartowane Samsung Galaxy Note 10 + obudowa Revo

Na nie uszkodzony wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy Note 10 mamy pewne lekarstwo. Warto pomyśleć o zabezpieczeniu ekranu w postaci szkła hybrydowego Impact Glass oraz pokrowca Revo Case. Dzięki temu nasz telefon jest zabezpieczony i wzmocniony. Dlaczego takie połączenie, a nie szkło hartowane? Produkt hybrydowy to połączenie szkła oraz folii antyuderzeniowej odpornej na zarysowania, oraz wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Plusem w przypadku szkła hybrydowego jest oczywiście połączenie go z wyświetlaczem. Sama hybryda to szkło, które jest elastyczne posiadające klej na całej powierzchni, co daje lepszą przyczepność naszego szkła z wyświetlaczami z rodziny Galaxy Note 10. Pamiętajmy również, że szkło hartowane nie współpracuje z czytnikami linii papilarnych, które znajdziemy w najnowszych notesach firmy Samsung.

Szkło hartowane Samsung Galaxy Note 10

W takim przypadku ten niewielki koszt nałożenia dodatkowej ochrony będzie wart każdych pieniędzy. Nie wierzycie? Przekonać się o tym można po każdym upadku, kiedy to właśnie szkło i pokrowiec przyjmą „siłę uderzenia” – a nie nasz wyświetlacz. Właśnie wtedy docenimy zabezpieczenie wartę około 189 zł (cena podana razem z pokrowcem) względem ceny 1059 zł za wymianę ekranu w telefonie Samsung Galaxy Note 10. Gdybyśmy nie chcieli korzystać z serwisu telefonów Samsung, podejmując się tym samym samodzielnej naprawy – koszt zakupu wyświetlacza wyniesie nas mniej więcej tyle, co wymiana ekranu w serwisie. Cena modułów (dostępnych na rynku) jest oczywiście uzależniona od koloru.

Samsung Galaxy Note 10 Revo Case

Niektórzy potencjalni klienci rezygnują z pokrowców lub szkieł na swoich urządzeniach, twierdząc, że sam telefon traci swój design, co nie wygląda już tak biznesowo. Prawdę mówiąc, według naszej redakcji ważniejsze jest zabezpieczenie ekranu niż odpłatna wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Note 10 lub Galaxy 10+. Jednak ostatecznie to do każdego z Was będzie należeć decyzja w sprawie zabezpieczenia swojego urządzenia, które dla większości ludzi jest dziś czymś więcej niż tylko narzędziem pracy.