Pęknięty wyświetlacz Xiaomi Mi Max 2

Korzystając z napraw odpłatnych w Autoryzowanym Centrum Serwisowy powinniśmy pamiętać nie tylko o telefonie, ale również o naszych starych podzespołach. Być może nie wielu czytelników wie, ale zwrot takich części przy naprawie odpłatnej należy się nam „jak psu miska”. Odzyskując stare pęknięte moduły możemy na nich jeszcze zarobić.

 

Wymienione odpłatnie części w serwisie producenta to nasza własność

Serwis producenta i karta gwarancyjna rządzą się swoimi prawami. Czytając dokumenty producenta oraz widząc obsługę serwisu nie wszystko wydaje się takie proste i oczywiste. Nasza redakcja poprzez krótką ankietę zauważyła, że wielu czytelników nie zdaje sobie sprawy co przysługuje im przy naprawach odpłatnych wykonanych w serwisie producenta. Niby serwis gwaranta przedstawia nam regulamin, ale dużo w nim zapisów, których nie dość, że nie chce się czytać, to w dodatku nie do końca są zrozumiałe. Dziś chcielibyśmy poruszyć kwestię zwrotu części do klienta przy naprawie odpłatnej. Zanim jednak wskażemy dlaczego to takie ważne, odnieśmy się tutaj do regulaminu jednego z najczęściej spotykanych serwisów na rynku, czyli firmy CTDI.

Zwrot części przy naprawie odpłatnej w serwisie CTDI

Zapis rozjaśniający nam zwrot części zawarto w regulaminie napraw odpłatnych w punkcie 19. Serwis producenta wyraźnie przypomina nam o utylizacji zużytego sprzętu elektronicznego zgodnie z przepisami prawa wskazując również, że zwrot wymienionych odpłatnie części na prośbę klienta jest możliwy. To dość oczywiste „prawo”. Wymieniane odpłatnie elementy to własność każdego klienta, ponieważ zapłacił on za urządzenie od nowości.

Jak zarobić na uszkodzonym wyświetlaczu od smartfona?

Oczywiście nie zawsze opłaca się nam odzyskiwać stłuczony ekran. W sytuacji uszkodzenia wyświetlacza cały moduł nadaje się tylko i wyłącznie na złom elektroniczny. Dla firm zajmujących się skupem uszkodzonych modułów liczy się sprawny wyświetlacz, a nie szybka zwana inaczej digitizerem. Specjalistyczne firmy są w stanie wymienić szybkę w module wyświetlacza ratując tym samym najdroższą część z naszego modułu. Jeśli posiadamy taki moduł, wystarczy poszukać najlepszej ceny rynkowej, a w zależności od modelu można dostać nawet 300 zł. Nie da się ukryć, że w niektórych przypadkach to 1/2 lub 1/3 ceny zapłaconej przez nas kwoty za naprawę odpłatną w serwisie producenta. Nowo odrestaurowane moduły LCD mogą później trafić do innych klientów za rozsądną cenę.

Często zdarza się, że wyświetlacz nie jest pęknięty, a jedynie posiada jakieś wady lub inne defekty. Za takie wyświetlacze firmy (chociaż nie wszystkie) również są w stanie zapłacić. Nasz wzrok przyciągnęła firma Mellem, która swoje ceny oraz zasady skupu dość dokładnie przedstawia klientom na stronie internetowej. Chcąc zarobić na swoich zużytych modułach musimy pamiętać również o zasadach obowiązujących w tego typu firmach. Jedną z nich i w zasadzie najważniejszą jest weryfikacja modułu wyświetlacza, który chcemy sprzedać. Może się okazać, że ze względu na inne uszkodzenia nasz zarobek będzie mniejszy niż się spodziewaliśmy.

Sprzedać albo nie sprzedać, oto jest pytanie

Z jednej strony pojawia się pytanie, czy gra jest warta świeczki? Nasza redakcja uważa, że po co oddawać coś na czym możemy zarobić nawet na obiad. Serwis producenta lub inny serwis bez uprawnień producenta zdejmując nasz uszkodzony moduł wyświetlacza może nam zwrócić wszystko (wraz z naprawionym telefonem) w jednej paczce, a w sytuacji uszkodzenia tylko i wyłącznie szybki cena takiego modułu może kosztować nawet 300 zł, co daje nam cenę taniego średniaka z rodziny smartfonów. Czy w takiej sytuacji warto odzyskać swoje uszkodzone części? Według nas tak, ale decyzja zawsze będzie należeć do Was.