Brak połączenia lub częste skoki zasięgu dotykają każdego posiadacza telefonu komórkowego. Wiele przypadków może być winą samego operatora, ale są też takie, gdzie za problem z zasięgiem odpowiada telefon. Zastanawiacie się jak naprawić taką usterkę?

 

Zacznijmy od tego, że zasięg to odwieczny problem każdego operatora. Żadna sieć mimo wielu starań nie ma wpływu na czynniki zewnętrzne czy chociażby na działanie samych klientów, którzy używają nieuprawnionych wzmacniaczy GSM tzw. repeaterów. Oczywiście to nie są codzienne sytuacje, bo kto korzysta z takich urządzeń bez zgody operatora może srogo zapłacić za polepszenie swojego sygnału kosztem innych. Najczęstszym problemem gubienia zasięgu w telefonach jest operator i producent, a dopiero na końcu my jako klienci i użytkownicy.

Reset fabryczny dobry na wszystko

Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek naprawy telefonów musimy wykonać reset fabryczny, bo to usuwa wiele niepożądanych aplikacji lub innych programów, które mogą mieć wpływ na blokowanie karty sim.

Takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, jednak reset może rozwiązać problem naszych mobilnych urządzeń. Pamiętajcie, że jeśli nie możecie znaleźć zakładki „reset fabryczny” w ustawieniach telefonu, to zawsze możecie skorzystać z resetu wykonanego przy pomocy kombinacji klawiszy.

Karta SIM ma duże znaczenie

Wielu klientów nie zdaje sobie sprawy, że karta sim to bardzo ważny element urządzeń mobilnych, nie tylko ze względu na sieć i możliwość łączności w ramach abonamentu. Na tej małej karcie znajdziemy trochę elektroniki, która ma przełożenie na prawidłowe działanie telefonu. Na wewnętrznej stronie karty znajdują się pozłacane pola, czyli styki, które za pośrednictwem gniazda karty SIM łączą je z modemem sieci komórkowej w telefonie. Warto zwracać uwagę, aby przy wymianie karty nie uszkodzić jej (nadłamując lub rysując) w żaden sposób. Uszkodzenie styków lub lekkie nadłamanie może spowodować problemy ze wbudowaną pamięcią mikroprocesora, a co za tym idzie z łącznością.

Pierwszą czynnością przy problemach z zasięgiem powinna być wymiana karty sim, gdyż może to rozwiązać problem gubienia sieci. Takie działanie to podstawa wykluczająca oddanie urządzenia do serwisu producenta, który z pewnością usunie usterkę. Kartę sim w przypadku awarii operator powinien wymienić bez kosztów dla klienta. Takie działanie naprawdę może usunąć problem bez konieczności pozbawienia nas telefonu na kilka dni i wysyłki do serwisu.

Wymiana anteny

Jednym z kolejnych sposobów na usuniecie problemu związanego z zasięgiem, może być wymiana kabla zasięgu, czyli po prostu anteny, która po rozłożeniu smartfona z pewnością będzie widoczna dla każdego. Antena znajdująca się w telefonie może po prostu ulec uszkodzeniu z różnych powodów.

 

 

W każdym telefonie antena może znajdować się w innym miejscu. Są telefony, gdzie nie znajdziecie żadnego kabla, a jedynie gniazdo z anteną zamontowane na płycie głównej, przykładem może być tutaj Samsung Galaxy Grand. W innej kategorii telefonów kable łączą płytkę sub z płytą główną, zwaną też PCB. Dość nietypowymi urządzeniami są niektóre modele Apple, np. iPhone 6 i 6s, gdzie linie anteny znajdziemy na tyle smartfonów.

Podsumowując, aby wymienić antenę będziemy musieli w zależności od modelu telefonu wymienić płytę główną, kabelki zasięgowe lub inne elementy odpowiedzialne za zasięg smartfona.

PCB, czyli serce telefonu

Płyta główna to jeden z najważniejszych elementów każdego urządzenia. Podobnie jest w telefonie. Problemy z zasięgiem mogą wynikać z uszkodzonej płyty lub konkretnego elementu wlutowanego w PCB.

 

Wymiana tak poważnego elementu powinna całkowicie rozwiązać problem gubienia zasięgu w naszym smartfonie.

Powodów gubienia zasięgu jest wiele jednym z nich jesteśmy my sami

Problemy z zasięgiem nie zawsze wynikają z winy urządzenia czy samego operatora. Uszkodzenia mechaniczne np. upuszczenie telefonu może uszkodzić antenę. Częsta zmiana smartfonów powoduje również uszkodzenie nie tylko styków na karcie sim, ale również pinów w gnieździe czytnika karty. Możemy go np. nieuważnie wygiąć lub skrzywić.

Jak wspomniałem wcześniej, chęć poprawienia sobie zasięgu (repeatery) w sposób niezgodny z prawem może też powodować pogorszenie jakości, a nawet problemy z zasięgiem nie tylko u nas, ale również u innych. Dlatego, zanim skorzystamy z nieodpowiednich urządzeń wzmacniających sygnał zastanówmy się, czy nie zaszkodzimy też innym, a później sobie ponosząc skutki prawne tego działania. Oczywiście to tylko kilka propozycji naprawy telefonu w przypadku braku lub problemów z zasięgiem. Część z nich jesteśmy w stanie sami zrealizować, przy reszcie będziecie musieli udać się do serwisu producenta lub innego pogwarancyjnego serwisu znajdującego się na rynku.