Wszystkie sprzedane telefony komórkowe potrafią się zepsuć. W zasadzie nie znamy dnia ani godziny, kiedy nasz sprzęt odmówi nam posłuszeństwa albo co gorsze wyląduje na betonie uszkadzając sobie wyświetlacz. W takich przypadkach nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do serwisu telefonów komórkowych lub wykonać samodzielną naprawę. Patrząc na wymianę wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10 taką usługę wykonamy szybko i bez większych problemów.

 

Rodzaj dzisiejszej naprawy należy to tych naprawdę łatwych. Wyświetlacz, który będziemy chcieli wymienić wklejany jest od góry bez potrzeby rozbierania całego telefonu. Do takiej naprawy będziemy potrzebować dosłownie kilku narzędzi. Są nimi między innymi: zestaw kostek, cienkich openerów oraz innych otwieraków, suszarka/opalarka i śrubokręt krzyżakowy. Dodatkowo poszukajmy trochę miejsca na przeprowadzenie naprawy. Mając wszystkie potrzebne narzędzia możemy spokojnie przystąpić do wymiany wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10.

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Sony Xperia XZ?

Z drugiej strony nie daleko pada jabłko od jabłoni, warto przyjrzeć się naprawie telefonu Sony Xperia XZ, którego wymiana ekranu jest łudząco podobna do starszego brata z całej rodziny smartfonów Xperia. Nie pozostaje nam nic innego jak przystąpić do działania przedstawiając Wam dokładny proces naprawy.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10

Naprawę naszego urządzenia zaczynam od solidnego podgrzania wyświetlacza (po wcześniejszym wyłączeniu sprzęt oraz wyjęciu kart sim i karty pamięci). Do tego wykorzystujemy suszarkę podgrzewając całą powierzchnię urządzenia skupiając się głównie na ramkach urządzenia Sony Xperia 10. Ciepło wydmuchiwane przez suszarkę lub opalarkę starajmy się rozprowadzać sukcesywnie po całej długości urządzenia. Zabrania się ciągłego trzymania narzędzia grzewczego ciągle w jednym miejscu. Podgrzewanie pokrywy starajmy się powtarzać przez około 2-3 minuty w zależności od narzędzia grzewczego. Nie mając odpowiedniego termometru do sprawdzania ciepła, nie jesteśmy w stanie sprawdzić, czy wyświetlacza smartfona Xperia 10 jest podgrzany do odpowiedniej temperatury.

Po kilku minutach spokojnie możemy przystąpić do demontażu wyświetlacza. Do takich działań używamy cieniutkich openerów lub najcieńszego otwieraka. Warto poszukać w naszym asortymencie domowych narzędzi, które mogą nadawać się do takich działań. Podnoszenie wyświetlacza rozpoczynamy od znalezienia wyraźnych szczelin, którymi swobodnie będziemy mogli podważać wyświetlacz w telefonie Sony Xperia 10. Gdy tylko uda się nam wsunąć najcieńszy otwierak, możemy później w szczelinę wsunąć specjalną kostkę serwisową. Jest ona nie tylko wyprofilowana, ale również na środku znajduje się miejsce na palec, abyśmy mogli swobodnie odklejać (podnosić) wyświetlacz.

Gdy już tylko uda się nam wsunąć serwisową kostkę pod wyświetlacz, możemy przejść do odklejania całego modułu. Klej głównie znajduje się na ramce, dlatego kostkę musimy przesuwać wzdłuż ramki dookoła całego smartfona. Podczas takiej naprawy nie ma to znaczenia, czy zaczniemy od lewej, czy od prawej strony. Jeśli podczas oddzielania ekranu poczujemy opory, wyświetlacz w tym miejscu możemy znowu podgrzać kierując ciepłe powitrze. Czynności oddzielania wyświetlacza powtarzamy do momentu całkowitego zdemontowania modułu.

Na szczęście nie musimy się obawiać o dodatkowe uszkodzenia wyświetlacza, ponieważ demontujemy pęknięty wyświetlacz, który zastąpimy zupełnie nowym. Dlatego nie musimy się przejmować przebiegiem naprawy. Z drugiej strony starajmy się unikać odskakujących szkieł, które później będziemy musieli zbierać po naszym stanowisku pracy.

W momencie swobodnego podniesienia wyświetlacza możemy go swobodnie odłożyć na bok urządzenia. Do zakończenia demontażu pozostaje nam już tylko odkręcić śrubkę, która blokuje wypięcie taśmy wyświetlacza i baterii. Nie pozostaje nam nic innego, jak skorzystać ze śrubokręta krzyżakowego. Odkręcając małą śrubę możemy podnieść osłonkę taśmy wyświetlacza oraz samej baterii. Takie małe elementy świetnie podnosi się przy użyciu pęsety, co zresztą prezentuje poniższy obrazek.

Wszystkie drobne elementy staramy się odłożyć na bok uważając, abyśmy ich nie zgubili. Po zdemontowaniu zarówno śrubki, jak i blaszki naszym oczom ukazuje się gniazdo z wczepkami taśmy wyświetlacza oraz baterii. Po ich odłączeniu będziemy mogli swobodnie przystąpić do wymiany wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10.

Taśmy możemy odłączyć przy pomocy długiego nylonowego otwieraka z płaską końcówką. Jest to idealne narzędzie do tego typu napraw. Właśnie te czynności kończą naszą naprawę i umożliwiają nam swobodną wymianę wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10. Na miejsce starego modułu wstawiamy nowy, jednak przed tym czyścimy ramki korpusu ze starego kleju. Do takich działań idealnie nadaje się alkohol izopropylowy, którym możemy odtłuścić ramkę w modelu Xperia 10.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10 / fot.sosav.com

Nowy ekran powinien mieć już gotowe paski kleju nałożone w odpowiednich miejscach. Gdyby tak nie było, na całej ramce nakładamy klej T-7000. Jest to doskonałe spoiwo do wklejenia ekranów, pokryw baterii oraz innych drobnych elementów znajdujących się w rozkładanym smartfonie. Właśnie na tym etapie możemy zakończyć cały proces wymiany wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10. Warto dodać, że bardzo podobny proces mamy w przypadku większego modelu Sony Xperia 10 Plus. Jedyną różnicą jest umieszczenie złącza ładowania pod inną blaszką znajdującą się na środku urządzenia.

Sony Xperia 10 / fot.sosav.com

Swoją drogą warto zauważyć, że wyświetlacz w telefonie Xperia 10 to koszt około 280-290 zł, dzięki czemu możemy mimo wszystko podjąć próbę samodzielnej wymiany wyświetlacza. Oprócz kosztów części nie musimy tutaj kupować jakich specjalnych narzędzi. W zasadzie wystarczy nam suszarka do włosów, śrubokręt, kostka lub inny cienki otwierak. Oddając urządzenie do serwisu producenta na wymianę wyświetlacza w telefonie Sony Xperia 10 musimy liczyć się z dodatkowym kosztem usługi, który w serwisie CTDI (jedyny Autoryzowany Serwis Sony) będzie wynosił około 70 zł. Patrząc na całokształ widzimy, że jest z tym trochę zachodu, więc warto pomyśleć nad zabezpieczeniem urządzenia, kupując mu np. dodatkowe ubezpieczenie lub wyposażając urządzenie w pokrowiec i szkło hartowane. Niezwykle istotne jest, abyśmy dokładnie dopasowali akcesoria do całego urządzenia. Takie działanie pozwoli nam uniknąć lub też zmniejszyć ryzyko uszkodzenia mechanicznego. Pamiętajcie, że wszystkie opisane czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Sosav