Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy S10e?

0
3093

Przed naprawą każdego smartfona oprócz kosztów, wielu klientów zadaje sobie proste pytanie. Jak dużo czasu zajmie demontaż oraz wymiana elementów w moim smartfonie? Odpowiedź dla początkujących jest trudna, ponieważ to wszystko zależy od naszego zaangażowania oraz wiedzy, jaką posiadamy lub jaką znajdziemy w internetowych poradnikach. Do zasobów internetowych w dniu dzisiejszym dołącza poradnik wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e.

 

Przed rozpoczęciem naprawy, musimy oczywiście zając się skompletowaniem wszystkich narzędzi oraz części potrzebnych do przeprowadzenia naprawy. Nie da się ukryć, że dla wielu z Was takie poszukiwania mogą być problematyczne w szczególności, gdy naprawę telefonu wykonujemy samodzielnie. Głównym i najważniejszym czynnikiem jest zakup oryginalnego wyświetlacza do naszego telefonu Samsung Galaxy S10e. W następnej kolejności możemy skupić się na szukaniu odpowiednich narzędzi, kleju do klapki oraz dwustronnej taśmy samoprzylepnej. Odpowiednie przygotowanie umożliwi nam przystąpienie do wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e.

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S10e

Zanim przystąpimy do rozklejania całego urządzenia, pamiętajmy o wyłączeniu smartfona oraz wyjęciu wszystkich kart (sim oraz pamięci) z telefonu. Używamy do tego głównie „kluczyka” znajdującego się w zestawie. Z doświadczenia wiemy, że bardzo często mozna zgubić tego typu akcesoria, ponieważ są one drobne. Nie przejmujemy się tym na zapas, ponieważ do wyciągnięcia kart możemy również użyć spinacza biurowego lub innych kluczyków pochodzących z innych smartfonów.

Jak możecie zauważyć powyżej, nie są to trudne działania wymagające od nas specjalistycznej wiedzy. Tego typu czynności wykonujemy już od razu po rozpakowaniu naszego smartfona. Pamiętajmy, aby wyciągnięte karty odłożyć w miejsce widoczne dla oka. Nikt z nas nie chciałby zgubić swoich kart do telefonu.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy S10e / fot.sosav.com

Przechodząc dalej, bierzemy do ręki suszarkę do włosów lub opalarkę. Są to narzędzia, którymi możemy spróbować zdemontować pokrywę baterii. Włączając urządzenie grzewcze starajmy się sukcesywnie rozprowadzać ciepło wzdłuż całej klapki. Główne pokłady kleju znajdują się oczywiście na ramce urządzenia, jednak ciepło starajmy się rozprowadzać sukcesywnie po całej powierzchni. Pamiętajmy, abyśmy nie podgrzewali jednego miejsca przez dłuższy czas. Tego typu działanie może spowodować stopienie elementów w środku.

Następnym etapem naprawy jest demontaż pokrywy baterii. Do tej czynności używamy najcieńszego openera. Szukając cienkiej szczeliny próbujemy delikatnie wsunąć narzędzie w pierwszą lepszą szczeline. Gdybyśmy mieli problemy, możemy spróbować podnosić pokrywę przyssawką, co pozwoli nam swobodnie wsunąć inne cienkie narzędzia serwisowe. Przy najdrobniejszych szczelinach staramy się wsunąć kostkę serwisową lub inne narzędzie, którym będziemy mogli powoli odklejać klapkę baterii. Demontując klapkę baterii w telefonie Samsung Galaxy S10e warto skorzystać ze specjalnej kostki serwisowej. Przesuwając narzędzie brzegi pokrywy baterii możemy swobodnie odklejać tak, abyśmy mogli finalnie odseparować cały element. Czynność powtarzamy do całkowitego odklejenia. Pamiętajmy, że gdyby klej zastygł, a jakiś fragment pokrywy baterii stawiałby opór przed demontażem, możemy ponownie podgrzać miejsce utrudniające dalszą rozbiórkę.

Na szczęście przy oddzielaniu klapki nie musimy martwić się o czytnik linii papilarnych. Samsung w przypadku tego „ograniczonego” flagowca czytnik linii umieścił po prawej stronie ramki urządzenia. Zdarza się, że rozbiórkę smartfona uniemożliwia nam klej znajdujący się na ramce. Przy podnoszeniu pokrywy fragmety kleju moga ciągnąć się lub odrywać, co będzie znacząco utrudniać pełne rozmontowanie pokrywy baterii. Po odłączeniu całości widzimy wnętrze urządzenia, które jest identycznie w porównaniu z innymi modelami z rodziny Galaxy S. Bez zbędnej zwłoki możemy przystąpić do kolejnej części demontażu urządzenia. Będzie to odkręcenie wszystkich śrubek, które trzymają wewnętrzne elementy. Do tej czynności używamy krzyżakowego śrubokręta odkręcając 14 śrubek.

Odkręcanie śrubek z korpusu w telefonie Samsung Galaxy S10e / fot.sosav.com

Do takich czynności świetnie nadają się małe elektryczne śrubokręty. Nasza redakcja poleca urządzenie Xiaomi Wowstick, które w zestawie oprócz 18 bitów (wkrętów) posiada również małą podkładkę (magnetyczną) umożliwiającą nam ułożenie wszystkich śrubek. Mata jest niczym magne, dzięki czemu śrubki nie uciekają nam po stole. Warto pamiętać, żeby wszystkie gwinty ułożyć tak, abyśmy byli w stanie później włożyć śrubki w odpowiedniej kolejności. Po odkręceniu wszystkich śrubek możemy przystąpić do zdemontowania anteny NFC. Do tego warto użyć każde narzędzie, które jest cienkie i dostępne w naszym domowym asortymencie. Polecamy cienkie otwieraki, ponieważ idealnie nadają się do rozbiórki smartfonów.

Przed zdjęciem anteny upewnijmy się, że mata NFC nie jest przyklejona do baterii jak nalepka. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ większość poprzednich modeli była delikatnie podklejona. Po takim zabiegu możemy przejść do odłączenia pierwszego konektora z płyty głównej.

Odłączanie baterii w telefonie Samsung Galaxy S10e / fot.sosav.com

Będzie to oczywiście bateria, którą na tym etapie nie tylko możemy odłączyć. Używamy do cienkiego otwieraka lub kostki serwisowej. Korzystając z tych samych narzędzi możemy swobodnie zdemontować głośnik mutimedialny, znajdujący się oczywiście w dolnej części smartfona.

Zdemontowanie głośnika odsłania nam znaczną część płyty głównej. Ciekawostką jest fakt, że w modelach Galaxy S10 nie ma płytki ze złączem ładowania, które jest wlutowane bezpośrednio w płytę główną, co może sprawić wiele problemów przeróżnym klientom podczas ewentualnych wymian złącza ładowania w telefonie Samsung Galaxy S10e/S10 i S10 Plus.

Następną czynnością jest nieco skomplikowany demontaż gniazda jack. Zanim to uczynimy, będziemy musieli odłączyć ten element od płyty głównej wypinając wczepkę z płyty głównej. Używamy do tego oczywiście kostki serwisowej lub cienkiego openera podważając konektor. Następnie przy użyciu pęsety staramy się delikatnie wypchnąć gniazdo do góry. Pamiętajmy, że w takim przypadku powinna być to pęseta o prostym wykończeniu, co pozwoli ją nam wsunąć do samego końca w celu uniesienia gniazda jack.

Wymiana płyty głównej w telefonie Samsung Galaxy S10e

Do zakończenia naprawy brakuje nam już tylko kilka kroków. Jednym z nich jest oddzielenie płyty głównej z korpusu urządzenia, aby tego dokonać musimy odłączyć z płyty głównej wszystkie konektory. Korzystając z cienkiego otwieraka lub innej serwisowej szpatułki odłączamy wszystkie wczepki, zaczynając od taśmy wyświetlacza.

Odłączenie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e / fot.sosav.com

Nie są to trudne działania, ponieważ wystarczy delikatnie podważyć każdą wczepkę. Szpatułki wykonane z nylonu ułatwiają demontaż każdego smartfona, dlatego to bardzo popularne narzędzia w każdym serwisie telefonów komórkowych. Przechodząc dalej możemy swobodnie odłączyć przycik włączania i wyłączania, znajdujący się w lewej górnej części urządzenia (przy założeniu, że telefon leży wyświetlaczem do blatu).

Odłączanie przycisku włączania/wyłączania w telefonie Samsung Galaxy S10e / fot.sosav.com

Patrząc na górną część płyty głównej widzimy jeszcze wczepkę do modułu fotograficznego (przedniej kamerki selfie). Na tym etapie możemy odłączyć kamerę oraz spokojnie wyciągnąć ją ze swojego „kojca”. W przypadku demontażu takich elementów możemy swobodnie skorzystać z pęsety, którą możemy podnosić drobne podzespoły.

Do zdemontowania płyty głównej dzieli nas już tylko malutki kroczek. Wystarczy, że odkręcimy jedną śrubkę znajdującą się na środku płyty. Używamy do tego popularnego „krzyżaka”. Jest to ostatnia czynność, która w pełni umożliwia nam podważenie płyty głównej. Do tego możemy użyć nylonowej szpatułki znajdując miejsce, w którym możemy swobodnie podnieść PCB.

Są to czynności, które każdy z Was będzie mógł wykonać samodzielnie bez większych problemów. Płytę główną po zdemontowaniu odkładamy na bok tak, aby jej nie uszkodzić. Najlepiej położyć ją na matę antystatyczną. PCB to najważniejszy element całego urządzenia, uszkadzając go możemy stracić dostęp do naszych danych.

Wymiana baterii w telefonie Samsung Galaxy S10e

Moduł wyświetlacza zaczyna pustoszeć. Co prawda w korpusie widać jeszcze moduł wibracji oraz głośnik (buzzer) jednak są to elementy, których przy wymianie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e nie musimy wymieniać. Moduły LCD z korpusem już fabrycznie mają „zainstalowane” w środku wspomniane wyżej elementy. Możemy to zobaczyć na poniższym zdjęciu, które obrazuje nam wnętrze smartfona S10e. Na zdjęciu widzimy również czytnik linii papilarnych, którego w zasadzie nie da się zdemontować. Oczywiście dla chcącego nic trudnego. Na koniec do zdemontowania zostanie nam bateria, czyli najtrudniejszy element.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy S10e

Dla zainteresowanych zaprezentujemy Wam jednak jak usunąć buzzer oraz moduł wibracji. Wydawać się to może proste, jednak nie bez powodu producent fabrycznie zamontował takie elementy w każdym nowym korpusie Samsung Galaxy S10e. Zacznijmy od wibracji, którą możemy zdemontować przy pomocy śrubokręta z płaskim zakończeniem. Przy użyciu tego narzędzia starajmy się delikatnie wsunąć płaskie zakończenie, aby móc delikatnie odkleić moduł wibracji.

Korzystając z ostrych narzędzi zawsze starajmy się uważać, ponieważ o dodatkowe uszkodzenia nie trudno. Jak widać działanie z pozoru jest dość proste, ale mimo wszystko radzimy uważać na takie dłubanie. Następnie przechodzimy do oddzielenia buzzera od korpusu. W takim przypadku sugerujemy skorzystać z nylonowego otwieraka, którym musimy podważyć głośnik do rozmów. Idealnym narzędziem jest cienka „aluminiowa” i giętka blaszka, której wykończenie ułatwia podważanie wielu elementów w telefonach komórkowych.

Po zastosowaniu powyższych działań zostaje nam już tylko odseparowanie baterii od korpusu urządzenia. Warto zauważyć, że w serwisach producenta często dostajemy „darmową” wymianę baterii przy okazji wymiany ekranu. Taką informację widać na stronie producenta. Według nas to standardowa procedura, w której oprócz wymiany głośnika, modułu wibracji na korpusie LCD znajdziemy również nowy akumulator. Na rynku nie ma takich modułów, ale w przypadku części producenta takie działanie jest wielce prawdopodobne. Szarapanie się z baterią, czyli elementem bardzo wrażliwym na uszkodzenia jest nie tylko niebezpieczne, ale również i czasochłonne, a przecież w serwisie telefonów komórkowych każdemu zależy na czasie. Zanim wymienimy wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy S10e, przystąpmy do zdemontowania baterii, która dość mocno przyklejona jest do korpsu z wyświetlaczem. Do tej czynności musimy użyć suszarki lub opalarki, którą podgrzewamy baterię.

Ciepłe powietrze powinniśmy kierować na wyświetlacz (w obrębie baterii) pamiętając, aby nie podgrzewać modułu wyświetlacza zbyt długo i ciągłym podmuchem powietrza. Zastanawiacie się dlaczego ciepłe powitrze kierujemy na ekran? Sprawa jest oczywista – klej trzymający baterię znajduje się pod baterią. Ciepły nadmuch może osłabić warstwe spoiwa umożliwiając nam wsunięcie nylonowej szpatułki pod akumuator, co spowoduje stopniowe odklejanie się akumulatora.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e

Po zdemontowaniu baterii możemy przystąpić do bezpośredniej wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e. Wystarczy, że wszystkie wyżej opisane czynności powtórzymy w odwrotnej kolejności do demontażu przekładając wszystkie podzespoły do nowego korpusu z wyświetlaczem smartfona S10e.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e / fot.sosav.com

Po drodze musimy oczywiście pamiętać o podklejeniu starego akumulatora w miejsce nowego modułu wyświetlacza S10e. Wykorzystajmy do tego dwustronną taśmę samoprzylepną naklejając dwa paski w miejscu baterii. Składając finalnie cały telefon po wymianie wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e podklejamy również pokrywę baterii specjalnym klejem T-7000, który będziemy mogli kupić w Internecie lub stacjonarnych sklepach z częściami. Właśnie tak wygląda cały proces wymiany wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10e.

Czy wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy S10 jest skomplikowana?

Jeśli nie chcecie mieć takich nieprzyjemności serwisowych, polecamy Wam wyposażyć się w odpowiedni pokrowiec w celu uniknięcia ewentualnych uszkodzeń mechanicznych. Pamiętajcie, że wszystkie opisane czynności wykonujecie na własną odpowiedzialność. Jeśli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy dajcie znać w komentarzach.

Źródło: Sosav