Samsung Galaxy Note 10+ w etiu Spigen Slim Armor CS / fot.naprawatelefonu.eu

W dzisiejszych czasach niemalże każdy korzysta z pokrowców oraz szkieł zabezpieczających telefon. Widać to nie tylko w pracy, na uczelni, w szkole czy na przystanku. Nasza redakcja zaczęła zastanawiać się, czy faktycznie potrzebujemy pokrowców i szkieł do telefonów komórkowych. Po wszystkich przemyśleniach wychodzi na to, że tak. Jesteście ciekawi dlaczego? Zapraszamy do naszego artykułu.

 

Pokrowce do telefonów są pewną formą zabezpieczenia przed…?

Z pewnością każdy z Was napisałby – przed upadkiem. Otóż niekoniecznie. Świat pokrowców do telefonu musimy podzielić na kilka kategorii. Pierwszą z nich są ozdobne, drobne covery silikonowe. Nie oferują one zbyt dużej ochrony, jednak dają poczucie, że mamy zabezpieczony telefon. Taka forma zabezpieczenia telefonu oferuje nam prostą ochronę urządzenia przed ryskami oraz drobnymi upadkami. Silikony po założeniu na pokrywę baterii mogą wydawać się Wam tandetne. W rzeczywistości tak jest, ale w końcu to podstawowa substancja w różnych branżach, która po dłuższym czasie użytkowania twardnieje, ponieważ silikon się utlenia.

Pokrowiec Xiaomi Mi 9T

Spójrzmy na kolejny rodzaj pokrowców. Mowa o gumopodobnym i elastycznym materiale, czyli etui TPU (Thermoplastic polyurethane). Jest to nic innego jak termoplastyczny poliuretan, którego właściwości umożliwiają nam pełne odkształcanie pokrowca. Materiał po skręceniu lub zagięciu wróci do pierwotnej postaci, co jeszcze bardziej uatrakcyjnia pokrowce TPU. Jest to nie tylko ciut lepszy materiał, ale również i droższy. Ochroni on telefon nie tylko przed ryskami, zabrudzeniami, ale również i uszkodzeniami mechanicznymi. Podczas upadku pokrowiec z pewnością zamortyzuje uderzenie minimalizując ewentualne uszkodzenia. Tego typu zabezpieczenia są lepszą formą niż prosty silikonowy pokrowiec. W połączeniu z pokrowcami wskazane są również szkła hartowane.

Samsung Galaxy Note 10 Impact Glass + Revo Case

Jednym z ciekawszych pokrowców są etui typu: hamer. Jak sama nazwa wskazuje, to specjalnie wzmocnione akcesoria. Ich zaleta to połączenia wielu materiałów powodując pełne zabezpieczenie telefonu przed rysami, upadkami, uderzeniami oraz innymi uszkodzeniami. Producenci już na etapie produkcji starają się dostosować pokrowiec bezpośrednio do każdego smartfona. Pokrowce typu hamer zabezpieczą naszą szklaną pokrywę baterii oraz ramki, a czasem nawet i wyświetlacz. Specjalnie wypchnięte ramki są mocno wzmocnione. Producenci wiedzą, że upadku smartfona na stronę LCD ramki starają się oddalić ekran od powierzchni. Musimy pamiętać, że takich pokrowców oraz produkcji jest mnóstwo. Wszystko zależy od naszego wyboru odpowiedniego etui na telefon.

 

Pokrowce do telefonów mają swoje minusy

Przede wszystkim szpecą telefony. Urok pięknie wykonanych smartfonów zaburzają dość silikonowe lub plastikowe pokrowce. Telefony tracą w oczach, zamiast zyskiwać swój biznesowy klimat. To największy minus wszystkich smartfonów. Nie ma znaczenia czy urządzenie kosztuje 400 zł, czy nawet 3000 zł, ponieważ każdy ze smartfonów ma swój osobisty urok.

Pokrowiec do telefonu Samsung Galaxy Note 10 Plus / fot.naprawatelefonu.eu

Oczywiście wszystkie etui potrafią ulec uszkodzeniu. Po pewnym czasie użytkowania każdy pokrowiec będzie posiadał nie tylko rysy, ale również uszkodzenia po upadku. Z drugiej strony sam pokrowiec jest tańszy niż naprawa uszkodzonego smartfona, dlatego musimy to rozważyć. Spójrzmy na przykład telefonu Samsung Galaxy Note Plus. Wymiana ramki to koszt 1169 zł, ponieważ musimy do tego doliczyć również koszt wymiany wyświetlacza+ramki. Serwis producenta nie przewiduje innej formy naprawy takich uszkodzeń. W przypadku pęknięcia pokrywy baterii w telefonie Samsung Galaxy Note 10 Plus musimy się liczyć z kosztem 219 zł. Dodatkowo w tych kosztach musimy uważać również na koszty usługi, jakie mogą zostać nam doliczone przez serwis producenta.

Wyświetlacza z ramką w telefonie Samsung Galaxy Note 10 Plus / fot.samsung.com

Pokrowce na smartfony mogą sprawiać problemy w dopasowaniu szkła hartowanego. Zdarza się, że wystające ramki pokrowca utrudniają przyklejenie wszelkich osłonek na wyświetlacz, a przecież zabezpieczenia wyświetlacza to również ważna kwestia, co dobranie specjalnego pokrowca na telefon komórkowy.

Czy bez pokrowca do telefonu da się „żyć”?

Odpowiedź jest prosta – pewnie, że tak. Te dodatkowe akcesoria mają za zadanie tylko chronić nasze urządzenia. Nie są nam potrzebne do życia. Nie zakładając pokrowca na telefon będziemy mogli się swobodnie cieszyć naszym urządzeniem, niestety do czasu pierwszego upadku, gdzie oprócz pęknięcia szybki możemy uszkodzić wyświetlacz. O ile z pękniętym digitizerem możemy jeszcze pracować, korzystać z telefonu, to już z uszkodzonym mechanicznie wyświetlaczem już nie.

Pęknięty wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy A50

Większość Polaków ciężko pracuje. Nie każdego stać na zakup ot, tak smartfona, a co dopiero mowa o naprawę odpłatnej uszkodzonych elementów (porysowanych, pękniętych mechanicznie). Właśnie dlatego mimo faktu, że możemy „żyć” bez takich dodatków warto założyć idealnie dopasowany pokrowiec do naszego smartfona. Uzyskamy wtedy wewnętrzny spokój, że w sytuacji upuszczenia naszego telefonu będzie on miał formę zabezpieczenia zarówno na pokrywie baterii, jak i wyświetlaczu.

Pęknięta ramka w telefonie Samsung Galaxy S8 Plus

Większość klientów od razu po zakupie telefonu kupuje pokrowiec. Głównym bodźcem są ogromne koszty napraw smartfonów w zależności od modelu. Zwróćmy uwagę, że wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy Fold to koszt ponad 2600 zł. Takie koszty względem wymiany całego urządzenia mogą przemówić do rozsądku. W szczególności jeśli nie mamy pod ręką wolnej gotówki.

Szkło hartowane telefon LG K10

Nie możemy zapominać o tym, że pokrowce do telefonów (niezależnie od modelu) zbierają znaczne ilości kurzu oraz brudu. Bardzo często po zdjęciu sylikonowego etui w środku zabrudzenia musimy dotrzeć na mokro, ponieważ wszystkie zabrudzenia przylepiają do ramek lub innych elementów urządzeń mobilnych. Z drugiej strony, gdybyśmy nie założyli pokrowca wszystkie zabrudzenia będą przyklejać się do smartfona.

Pokrowce do telefonów kupimy wszędzie tam, gdzie są telefony

Te niezwykle popularne akcesoria są dostępne w zasadzie wszędzie. Każdy większy sklep stacjonarny, internetowy posiada w swoim asortymencie pokrowce do telefonów, które w dzisiejszych czasach są bardzo popularne. W zasadzie nie ma się co dziwić, skoro można na tym zarobić. Pokrowce do telefonów będą też dostępne w miejscach, w których możemy naprawić urządzenia, czyli serwisach pogwarancyjnych.

Spigen Slim Armor CS / fot.naprawatelefonu.eu

Nie da się ukryć, że dostępność sprzedażowa jest duża. Podobnie jest z różnymi modelami, wariantami kolorystycznymi, czy wersjami pokrowców. To wszystko znajdziemy w specjalnych sklepach z akcesoriami, małych serwisach GSM lub innych punktach oferujących sprzedaż telefonów. Wystarczy, że dokładnie poszukamy, a z pewnością znajdziemy odpowiedni model i kształt do aktualnie posiadanego urządzenia mobilnego. Czy pokrowce do telefonów komórkowych są nam potrzebne? Odpowiedź brzmi następująco – oczywiście, że tak. Koszt zakupu takiego akcesorium nie jest duży w porównaniu do kosztów wynikających z napraw lub prostego zużycia np. rys. Wybór o zakupie pokrowca do telefonu należy oczywiście do nas. My ze swojej strony polecamy, aby jednak kupić takie akcesorium, tak samo jak szkło hartowane lub szkło hybrydowe.