Problemy z ładowaniem to jedna z najczęściej spotykanych usterek we wszystkich smartfonach. Większość usterek tego rodzaju wynika niestety z winy użytkownika. Bez większego gdybania zwróćmy uwagę, jak możemy naprawić problemy z ładowaniem w nowoczesnych telefonach.
Podłączanie telefonów komórkowych do ładowania to codzienność każdego użytkownika mobilnej zabawki. Czy tego chcemy, czy nie nasz telefon będzie potrzebował dodatkowej energii. Niestety nie zawsze nasz telefon chce się ładować, a po podłączeniu do ładowania nie widzimy żadnej reakcji. Zastanawiacie się, dlaczego tak jest i czy da się to naprawić?

 

Poszukaj problemu i postaw diagnozę

Zanim przystąpimy do jakiekolwiek naprawy, w pierwszej kolejności musimy znaleźć problem. Brak reakcji na ładowanie może mieć wiele przyczyn. Zacznijmy od tych najpopularniejszych. Jeśli nasz telefon po podłączeniu do ładowania wibruje nie pokazując jednak obrazu, a dioda ładowania nie zapala się, to czas zwrócić uwagę na cały moduł wyświetlacza. Może on być uszkodzony fabrycznie lub po prostu pęknięty od środka, najczęściej gdzieś w okolicy ramki, gdzie na pierwszy rzut oka nie widać żadnego pęknięcia. Niestety takie uszkodzenia zdarzają się dość często w szczególności w telefonach marki Samsung.

Pęknięty wyświetlacz w telefonie Samsung Galaxy J7 2017 / fot.naprawatelefonu.eu

Jeśli nasz telefon nie reaguje na żadną ładowarkę (warto sprawdzić smartfona na różnych ładowarkach) czas poszukać problemu bezpośrednio w środku urządzenia. Istnieje możliwość, że płyta główna po prostu padła. Takie wady się zdarzają dość często.

Uszkodzone złącze w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ss24h.pl/

Inną przyczyną niewłączania się telefonu może być uszkodzenie złącza ładowania. W tym przypadku mamy dwa złącza, wejście MicroUSB oraz złącze USB C. Te pierwsze dość często ulega uszkodzeniu niestety z winy klienta np. wgnieciona blaszka. Zdarzają się też inne przypadki, które zadziwić mogą nie jednego użytkownika. Zastanawiacie się jakie? Odklejenie się złącza USB od płyty głównej (PCB) lub płytki sub USB.

Uszkodzone złącze ładowania w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ss24h.pl/

Takie uszkodzenie może wystąpić nawet przy złączu C, wystarczy przenosić telefon lub podnosić go na silnie osadzonej końcówce ładowania. Możemy to też przyrównać do ruszania złączem USB przy samym wejściu góra/dół. W zależności od telefonu powinniśmy również sprawdzić akumulator, który mógł już swoje „odsłużyć” i czas na wymianę rocznika. O ile w przypadku telefonów z wymienną baterią nie powinno być problemu to gorzej będzie w przypadku smartfonów nierozbieralnych.

 

Jak naprawić telefon, który nie chce się ładować?

W pierwszym przypadku należy wymienić wyświetlacz. Każdy telefon ma inną formę wymiany tego elementu. Przykładem może być wymiana wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite.

Oddzielanie starego wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / ss24h.pl

Naprawy tego typu niestety do najtańszych nie należą. Dokonujemy tutaj wymiany całego modułu wyświetlacza.

Montowanie wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

W drugim przypadku jedyną możliwością naprawy będzie wymiana płyty głównej. Jest to drogie elementy. Zdarza się, że złącze ładowania jest wlutowane bezpośrednio w płytę. Producenci coraz częściej stosują oddzielną formę montażu płyty wraz ze złączem ładowania.

Płytka sub Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ss24h.pl

W trzecim przypadku jedyna forma naprawy telefonu to wymiana płytki sub USB. Jeśli element połączony jest PCB, będziemy musieli „bawić” się w lutowanie lub bezpośrednio wymianę całego elementu, czyli w skrócie serca telefonu.

Płyta główna telefonu Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ss24h.pl/

Ostatnią możliwością jest wymiana baterii. Jak wspomnieliśmy wcześniej, tutaj sprawa jest prosta w do momentu możliwości samodzielnej wymiany akumulatora. Sprawa komplikuje się w przypadku, kiedy będziemy musieli zdemontować baterię poprzez całościową rozbiórkę urządzenia.

Podnoszenie baterii w telefonie Huawei P Smart / fot.ss24h.pl

Są to najczęściej spotykane problemy, które mogą powodować, że nasz telefon nie chcę się prawidłowo ładować. W przypadku, gdy nie jesteście w stanie poradzić sobie z dokładną diagnozą oraz usunięciem problemu zawsze możecie skorzystać z dowolnego serwisu pogwarancyjnego, który znajdziecie na rynku.