Wyświetlacz do telefonu Huawei P9 lite mini

Rozbiórki telefonów do najprzyjemniejszych nie należą. Nie ma jednak takiego telefonu, którego nie da się rozłożyć, co prezentuje dzisiejszy poradnik, w którym redakcja naprawatelefonu.eu przybliży Wam wymianę wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini.

 

Przed rozpoczęciem każdej naprawy zawsze należy przygotować swoje stanowisko pracy. Nie musi to być idealne biurko serwisowe, jednak warto pamiętać o podstawowych elementach, czyli mata antystatyczna lub rękawiczki antystatyczne wraz z okularami lub goglami ochronnymi. Zmniejszy to ryzyko ewentualnych „wyładowań” elektrycznych na telefony komórkowe. Dodatkowo do dzisiejszej naprawy warto wyposażyć się w opalarkę, suszarkę lub inną nagrzewnicę. Ułatwi nam to zdemontowanie samego modułu LCD. Ponadto musimy pamiętać o śrubokręcie krzyżakowym (Philips), otwieraku spudger/kostce, pęsecie oraz o LCD openerze, którego krótki opis pojawił się jakiś czas temu na łamach naprawatelefonu.eu. Pamiętajcie, że czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Za wsparcie techniczno-fotograficzne dziękujemy firmie SmartSerwis24.

 

Wyświetlacz do telefonu Huawei P9 lite mini

 

Jeśli zebraliście już wszystkie narzędzia, to czas przystąpić do wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini. Naprawa nie będzie trudna, a sam przebieg będzie bliźniaczo podobny do naprawy wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite, którego opisywaliśmy Wam jakiś czas temu na naszym blogu.

 

Demontaż pokrywy baterii Huawei P9 lite mini

Oddzielanie pokrywy będzie wyglądać niemalże tak samo jak w przypadku naprawy wcześniejszych modeli Huawei P Smart oraz Huawei Mate 10. Różnicą jest tutaj brak połączenia czytnika linii papilarnych z płytą główną. Zanim jednak zaczniemy demontaż, czas wyciągnąć szufladkę na kartę sim, którą wyciągamy przy pomocy dołączonego do zestawu kluczyka lub spinacza biurowego.

 

Wyciąganie szufladki na kartę sim w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Pamiętajmy, że tę czynność musicie wykonać przed oddzielaniem pokrywy baterii. Zdarzają się modele np. s6/s6 Edge, gdzie szufladkę można wyciągnąć w trakcie naprawy. Nasza redakcja sugeruje jednak zawsze robić to przed przystąpieniem do jakiejkolwiek naprawy. Gdy nasz telefon Huawei P9 lite mini po wyciągnięciu karty będzie gotowy do dalszych czynności, czas użyć kostki do gitary, którą musimy oddzielić pokrywę baterii od całego korpusu urządzenia. Po wsunięciu ostrego zakończenia kostki w szczelinę między pokrywą, a korpusem kostkę przesuwamy stopniowo, powoli bez pośpiechu „wypinając” pokrywę z całego korpusu. Cały element przymocowany jest na zaczepy, tak samo jak w innych konkurencyjnych smartfonach np. marki LG.

 

Oddzielanie kostką pokrywy baterii w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Wspomnianym wyżej narzędziem serwisowym operujemy do momentu całkowitego oddzielenia pokrywy baterii od całego korpusu. Ta czynność nie powinna być trudna, ale nie warto się spieszyć. Jeśli z jednej strony przesuwanie kostki nam nie idzie, spróbujmy z drugiej. Zaczepy powinny puszczać po kolei stopniowo poluzowując cały elementy.

 

Oddzielenie całkowite pokrywy w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Model P9 lite mini to budżetowa wersja smartfona, więc w jego wykonaniu będzie widać oszczędności. Przykładem może być brak taśmy łączącej płytę główną bezpośrednio z czytnikiem linii papilarnych. Jak widzicie na powyższym zdjęciu producent zastosował tutaj inne rozwiązanie, które według naszej redakcji jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż dodatkowa taśma.

 

Odłączanie taśm wyświetlacza oraz taśmy baterii z płyty głównej

Pokrywę odkładamy na bok i od razu przechodzimy do demontażu blaszki osłaniającej wczepki taśm wyświetlacza oraz taśmy łączącej baterię z płytą główną. Do tej czynności używamy śrubokręta krzyżaka, popularnie zwanego Philips. Blaszkę mamy po lewej stronie. Jak widzicie mamy tam tylko jedną śrubkę w kolorze czarny, odróżniającym się od pozostałych. Jest to ułatwienie, żeby się później nie pomylić przy składaniu urządzenia.

 

Odkręcanie blaszki osłaniającej taśmę wyświetlacza oraz taśmę baterii w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Po odkręceniu blaszki należy ją zdemontować. Do tej czynności idealnie nadaje się pęseta, którą w prosty sposób możemy również odczepić wczepki. Ten metalowy „chwytak” jest idealny do podnoszenia drobnych elementów sprzętu elektronicznego. Warto też dodać, że na rynku (nie tylko serwisowym) możemy spotkać pęsety o prostym lub wygiętym zakończeniu. Przechodząc jednak dalej pamiętajmy, że po zdemontowaniu (podniesieniu blaszki) pęsetą możemy również wypiąć wczepki, jednak do tej czynności wskazane jest użycie otwieraka serwisowego spudger.

 

Podnoszenie blaszki osłaniającej taśmę wyświetlacza oraz taśmę baterii w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Gdyby przeszkadzała Wam druga taśma odpowiedzialna za połączenie płytki sub z PCB, to dla treningu również możecie ją odkręcić i odpiąć. Jednak do wymiany samego wyświetlacza nie będzie to konieczne. Druga blaszka ułatwi nam również dostęp bezpośrednio do połączenia samego czytnika linii papilarnych.

 

Odczepianie konektorów taśmy wyświetlacza oraz taśmy baterii w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Telefon Huawei P9 lite mini nie wygląda na urządzenie trudne w naprawie, jak widać na ten moment poziom naprawy również nie powinien sprawić nikomu większych problemów. Jeśli ktoś czuje się pewny swoich sił, zawsze może samodzielnie spróbować rozłożyć całe urządzenie oddzielając nie tylko wyświetlacz, ale również płytę główną czy inne elementy. Dziś jednak interesuje nas przebieg wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini co krok po kroku prezentują nam technicy firmy SmartSerwis24.

 

Demontaż osłonki płytki sub UBS z loudspeakerem w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Aby umożliwić końcową wymianę wyświetlacza, musimy jeszcze zdemontować osłonkę płytki sub USB oraz sam loudspeaker, który jest po prostu jednym elementem. Do tego wystarczy przejść na dół urządzenia i odkręcić śrubokrętem krzyżakowym 8 śrubek. Pamiętajmy, aby wszystkie śrubki odłożyć bezpośrednio koło elementu, co zmniejszy ryzyko ich zgubienia.

 

Demontaż osłonki płytki sub UBS z loudspeakerem w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Następnie po odkręceniu wszystkich śrubek szukamy wzrokowo punktu zaczepienia do podważenia spudgerem elementu. Jest on wczepiony w korpus, więc wystarczy stopniowo wypinać osłonę z loudspeakerem. Czynność ta powinna przebiegać zgodnie z powyższym zdjęciem. Zdemontowany element odsłania nam nie tylko całą taśmę wyświetlacza, ale również inne podzespoły, między innymi wspominaną wcześniej płytkę sub USB, moduł wibracji, wczepkę taśmy łączącej płytę główną z płytką sub USB oraz samo złącze ładowania telefonu Huawei P9 lite mini.

 

Oddzielenie loudspeakera z osłonką na płytkę sub USB w telefonie Huawei P9 lite mini

 

W tym miejscu możecie zobaczyć również czujnik wilgoci znajdujący się bezpośrednio na złączu ładowania. To właśnie w ten sposób producent za pośrednictwem autoryzowanego serwisu wskazuje swoim klientom, że telefon posiada ślady cieczy. Pamiętajmy bowiem, że Huawei P9 lite mini to niskobudżetowy telefon, więc nie jest on wodoodporny.

 

Jak wymienić wyświetlacz w telefonie Huawei P9 lite mini?

Zarówno serwisy gwarancyjne jak i pogwarancyjne posiadają różne urządzenia do separowania wyświetlacza z całego korpusu. Między innymi jest to separator, który umożliwia nam podgrzanie ekranu do około 80-85 stopni. Na domowe warunki wystarczy nam opalarka lub suszarka. Musimy jednak pamiętać, że są to narzędzia, którymi możemy podgrzewać drobne elementy np. szkiełko od aparatu fotograficznego różnych smartfonów lub inne podklejone podzespoły.

 

Podgrzewanie ekranu w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Solidne podgrzanie ekranu smartfona przy pomocy opalarki lub suszarki jest możliwe, ale z pewnością wydłuży nam to czas pracy. Cały ekran należy podgrzewać po całości, róbmy to stopniowo i sukcesywnie przesuwając rękę nad całą powierzchnią wyświetlacza włączając w naszym urządzeniu najlepiej „wyższy bieg” nadmuchu. Zwróćmy uwagę, żeby nie trzymać narzędzia grzejącego w jednym miejscu przez zbyt długi czas, gdyż możemy stopić jakiś element lub go uszkodzić.

 

Podważanie LCD openerem wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Ekran możemy stopniowo próbować podnosić lub cały czas go podgrzewać. Gdy już poczujemy lub zobaczymy, że ekran stopniowo się podnosi czas rozpocząć oddzielanie/demontaż uszkodzonego modułu wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini. Jak się do tego zabrać? Do tej czynności idealnie pasuje LCD opener, czyli po prostu cienki aluminiowy kartonik/kawałek blaszki. Pamiętajmy o zabezpieczeniu naszych oczu, gdyż na tym etapie szkła mogą odskakiwać.

 

Podważanie LCD openerem wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Tak cienkie narzędzie w dość łatwy sposób możemy wsunąć pod cały moduł LCD. Przesuwając je będziemy delikatnie „odcinać’ podgrzany klej, który po prostu będzie słabszy. Na tym etapie nie musimy przejmować się, że ekran będzie pękać, bo przecież jest on już uszkodzony mechaniczne. Jeśli przesuwając openera będziemy czuć opór, warto ponownie podgrzać konkretną powierzchnie, którą później ponownie będziemy mogli „odciąć” openerem. Demontaż każdego wyświetlacza (zakładając, że nie mamy specjalistycznych urządzeń) odbywa się trochę na wyczucie. Czujemy opór – podgrzewamy po czym znowu separujemy wyświetlacz, lekko przesuwając płaskie narzędzie.

 

Oddzielenie wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini od korpusu

 

Rozdzielając ekran musimy uważać na ciągnący się klej, gdyż może on trzymać się zarówno korpusu jak i całego modułu wyświetlacza. Uszkodzony ekran możemy pociągnąć do siebie zrywając pozostałości kleju lub możemy go przeciąć nożem. W ten oto sposób udało się nam zdemontować cały wyświetlacz telefonu Huawei P9 lite mini.

 

Usuwanie męmbrany głośnika ze starego wyświetlacza telefonu Huawei P9 lite mini

 

Już na tym etapie musimy wyciągnąć ze starego ekranu męmbrane głośnika, którą należy zamontować w nowym module wyświetlacza. Do tego możemy użyć pęsety lub zwykłej żyletki, każdy technik używa takich narzędzi jakimi wygodnie mu się pracuje.

 

Montaż męmbrany głośnika w nowym module Huawei P9 lite mini

 

Powyższa czynność jest konieczna, gdyż nowe części niestety nie posiadają tych drobnych elementów. Dopiero teraz możemy przejść bezpośrednio do oczyszczania korpusu i montażu nowego LCD. Jak to zrobić?

 

Usuwanie pozostałości starego kleju w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Odtłuszczanie korpusu urządzenia alkoholem izopropylowy w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Do usuwania pozostałości kleju najlepsza będzie pęseta, którą możemy zdjąć pozostałości kleju. Jest to pierwsza część oczyszczania całego korpusu, w kolejnym etapie musimy odtłuścić ramkę korpusu, tak abyśmy mogli nałożyć nową warstwę kleju. Używamy do tego alkoholu izopropylowego i zwykłej szmatki z mikrofibry czy też kawałka ręcznika papierowego. Alkohol w łatwy sposób rozpuści pozostałości kleju co pozwoli nam dokładnie oczyścić cały korpus. Gdy uda się nam już dokładnie wyczyścić element czas zabrać się za nałożenie nowej warstwy kleju. Używamy do tego kleju T7000, który jest niezastąpiony w sytuacjach, gdy zastosowanie taśm montażowych jest utrudnione lub po prostu niemożliwe. Płynna konsystencja kleju pozwala na precyzyjne i łatwe rozprowadzenie go po ramkach korpusu.

 

Nałożenie kleju T7000 na ramki korpusu telefonu Huawei P9 lite mini

 

Po dokładnym nałożeniu kleju zostanie nam już tylko ostatnia czynność, czyli zamontowanie nowego wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini. W pierwszej kolejności przepuszczamy taśmę wyświetlacza w specjalnym otworze bezpośrednio przez korpus urządzenia. Następnie ekran montujemy równo i dokładnie, po czym ściskamy go z każdej strony. Jeśli jesteśmy pewni, że cały wyświetlacz jest już zamontowany, to czas złożyć urządzenie w całość.

 

Łączenie nowego ekranu z korpusem telefonu Huawei P9 lite mini

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Huawei P9 lite mini

 

Czynność ta nie powinna być trudna, gdyż telefon składamy w odwrotnej kolejności do demontażu. Na koniec pozostaje nam już tylko cieszyć się sprawnym telefonem. Pamiętajcie, aby dokładnie sprawdzić połączenie wszystkich wczepek z płytą główną. Prawda, że proste?