Pęknięty Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Nowoczesne telefony coraz częściej ulegają różnym awariom. Część z nich to niestety uszkodzenia mechaniczne wynikające z winy klienta, któremu po prostu przydarzyło się „nieszczęście” w postaci upuszczenia telefonu na ziemię. Nie każdy upadek kończy się pęknięciem, ale musimy mieć to na uwadze, że kiedyś nasze szczęście może się skończyć i zostaniemy z pękniętym ekranem smartfona. Pokażemy Wam dziś,  jak dokonać wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite, czyli typowego (super) średniaka chińskiego koncernu.

 

Smartfony to kruche urządzenia czego przykładem może być poniższy telefon. Na całej powierzchni wyświetlacza widzimy pajączka. Model Huawei Mate 10 lite to dość popularny średniak, który przyciąga ceną i co najważniejsze bardzo dobrym aparatem fotograficznym w tej kategorii cenowej.

Pęknięty wyświetlacz w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Mate 10 lite samą konstrukcją serwisową przypomina trochę swoich starszych braci z rodziny P. W urządzeniu wyraźnie widzimy wyświetlacz oraz aluminiową obudowę. Z jednej strony to trochę utrudnia zadanie wielu serwisantom, jednak naprawa jest możliwa do wykonania nawet w domowych warunkach, wystarczy chcieć. Jeśli nie czujecie się na siłach naprawiać tego urządzenia to sugerujemy udać się do rynkowych specjalistów. Naprawy w serwisach producenta nigdy do najtańszych nie należały, niestety musimy się z tym liczyć. Zdjęcia do dzisiejszego poradnika dostarczyła firma SmartSerwis24.

 

Demontaż wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite

Zanim jednak przystąpimy do rozkładania telefonu, pamiętajcie, aby wyciągnąć z telefonu wszystkie karty (pamięci oraz Sim). Średniak firmy Huawei otrzymał aluminiową pokrywę baterii, która utrudnia nam troszkę demontaż. Cała konstrukcja smartfona przypomina nam nie tylko modele z rodziny P, ale również iPhone’y. Dlatego, abyśmy mogli rozpocząć pierwszą część naprawy, to w pierwszej kolejności musimy użyć śrubokręta Torx w rozmiarze T4 odkręcając dwie śrubki na dole telefonu w okolicach złącza C. Poniższa czynność nie powinna Wam sprawić dużego problemu.

Wykręcenie śrubek z Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Warto pamiętać o śrubkach, które ze względu na rozmiar szybko mogą się zagubić. To podstawa, o której nie możemy zapomnieć, gdyż zgubienie ich może wiązać się z kolejnymi niepotrzebnymi kosztami. Do kolejnej czynności należy użyć popularnej kostki do gitary lub innego cienkiego openera. Sugerujemy jednak użycie kostki. Ostre plastikowe elementy po odkręceniu dwóch śrubek w dość łatwy sposób możemy wsunąć w dowolną szczelnie znajdującą się w dolnej części smartfona.

Oddzielanie pokrywy baterii od modułu wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Oddzielanie pokrywy baterii od modułu wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Oddzielanie pokrywy baterii od modułu wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Gdy już uda się nam delikatnie wsunąć kostkę, czas na delikatnie przesuwanie „ostrego” zakończenia kostki wzdłuż całego wyświetlacza. Robimy to bardzo powoli. Wraz z przesuwaniem narzędzia powinniśmy czuć wysuwanie się ekranu z aluminiowej pokrywy. Czynność powtarzamy do momentu całkowitego poluzowania wszystkich szczelni, co pozwoli nam na powolne odchylenie pokrywy baterii. W tym miejscu musimy jednak uważać, aby nie oddzielać pokrywy od razu, gdyż w środku jest ona podłączona do płyty głównej.

Podnoszenie pokrywy baterii w telefonie Huawei Mate 10 lite / ss24h.pl

Zastanawiacie się co takiego dokładnie łączy płytę główną z pokrywą baterii? Odpowiedź jest bardzo prosta, jest to popularne kółeczko pod, którym ukrywa się czytnik linii papilarnych. Dlatego w momencie kiedy czujemy, że pokrywa baterii jest już luźna kładziemy urządzenie wyświetlaczem na stole i delikatnie odchylamy pokrywę nie ciągnąc jej, aby nie wyrwać taśmy.

Odłączanie pokrywy baterii w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Odchylając pokrywę, którą możemy „odłożyć na bok” widzimy już w zasadzie sporo podzespołów. Aby odpiąć ostatecznie pokrywę baterii musimy wypiąć taśmę łączącą czytnik linii papilarnych z płytą główną. Do tej czynności powinniśmy użyć popularnego śrubokręta Philips (grot wkrętaka z nacięciem krzyżowym) odkręcając jedną śrubkę, która trzyma blaszkę osłaniającą konektor łączący czytnik z płytą główną oraz taśmę LCD. Ciekawi Was pewnie po co w telefonach montowane są takie blaszki? Otóż producent zabezpiecza się w ten sposób, żeby np. podczas upadku taśma się nie wypięła, co mogłoby spowodować „usterkę” czytnika lub wyświetlacza.

Podnoszenie balszki zabezpieczającej konektor czytnika linii papilarnych oraz wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / ss24h.pl

Po odkręceniu śrubki czas użyć pęsety, która jest wręcz niezbędna w każdym serwisie. Jak możecie zobaczyć takie narzędzie ułatwia technikom przenoszenie drobnych elementów. Blaszkę lekko podważamy i odkładamy na bok, najlepiej koło wcześniej odkręconej śrubki.

Odczepianie konektora czytnika linii papilarnych w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Odczepianie konektora czytnika linii papilarnych w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Potem pozostaje nam już tylko odczepić konektor łączący płytę główną (PCB) z pokrywą baterii smartfona Huawei Mate 10 lite. Do tej czynności możemy użyć pęsety, kostki do gitary lub innego serwisowego narzędzia. Jak widzicie technik firmy SmartSerwis24 wybrał pęsetę. W ten oto magiczny sposób zdemontowaliśmy całą aluminiową pokrywę, którą teraz już swobodnie możemy odłożyć na bok.

Odkręcanie blaszki zabezpieczającej taśmy w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Przechodząc dalej, czas powtórzyć powyższą czynność odkręcając dwie śrubki z blaszki zabezpieczającej konektor łączący płytę główną z płytką sub usb oraz konektor baterii. Do tej czynności należy użyć dokładnie tych samych narzędzi co przy poprzedniej blaszce. Pamiętajmy, żeby po wykręceniu śrubek odłożyć je w inne miejsce razem z blaszką. O płytce sub usb pisaliśmy już dla Was jakiś czas temu na łamach naprawatelefonu.eu.

Usuwanie blaszki zabezpieczającej taśmy w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Pozostaje nam już tylko odłączyć dwa konektory: ten łączący akumulator telefonu Huawei Mate 10 lite oraz taśmę wyświetlacza. Działanie w tym przypadku jest takie samo jak w przypadku konektora przycisku linii papilarnych. Warto dodać w tym miejscu, że kolejność w tak prostych czynnościach jak odłączanie taśm jest dowolna. Możecie je wypiąć na końcu po odkręceniu wszystkich blaszek lub bezpośrednio po kolei. Nasza redakcja sugeruje jednak, aby pokrywę baterii odłączyć w pierwszej kolejności, a dopiero później resztę taśm łączący płytę główną z konkretnymi podzespołami.

Odczepianie taśm wyświetlacza oraz baterii w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Na szczęście do wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite nie musimy usuwać wszystkich podzespołów, w tym samej płyty głównej. Kolejnym etapem naprawy jest już bezpośrednie usunięcie LCD z całego korpusu telefonu, na którym znajduje się również PCB. W tej czynności będzie nam potrzebne ciepło, a właściwe separator lub opalarka. Firma SmartSerwis 24 używa seperatora podgrzewając tym samym cały moduł wyświetlacza do temperatury 85 stopni. Cały element powinniśmy podgrzewać w ten sposób przez około 2-3 minuty. Przy wykorzystaniu opalarki ten czas będzie oczywiście dłuższy.

Separator LCD / fot.ss24h.pl

Skuteczne i całościowe podgrzanie wyświetlacza pozwala na rozdzielenie ekranu bez większych problemów. Jeśli będziecie używać opalarki ekran może trochę mocniej „przylegać” do korpusu. Nie przejmujcie się jeśli połamiecie zdejmowany wyświetlacz, przecież i tak jest już uszkodzony. Warto pamiętać, że przy rozdzielaniu modułu wyświetlacza zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo (zabezpieczenie rąk oraz oczu).

Oddzielanie starego wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / ss24h.pl

Zwróćcie uwagę, że odczepiona wcześniej taśma wyświetlacza telefonu Huawei Mate 10 lite przechodzi przez specjalnie skonstruowany do tego otwór tak, aby taśma była nad baterią, a nie pod. Takie rozwiązanie stosuje kilku producentów, ale jako ciekawostkę podpowiemy Wam, że niektóre taśmy są prowadzone bezpośrednio pod baterią co komplikuje troszkę sprawę. Wracając jednak do naszej naprawy

Usunięcie membrany głośnika w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Wracając jednak do naszej naprawy, po odłączeniu starego LCD  wyciągamy pęsetą starą membranę głośnika, po czym montujemy ją w nowym module. Czynność ta jest naprawdę prosta. Wystarczy wypchnąć membrane pęsetą. Nie jest ona niczym podklejana tylko wsunięta w specjalny otwór wycięty w każdym module wyświetlacza.

Montaż i demontaż membrany głośnika w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Montowanie membrany głośnika w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Tak przygotowany ekran odkładamy na bok i zabieramy się za korpus, który musimy przygotować przed zamontowaniem wyświetlacza. Na cały korpus zgodnie z powyższym obrazkiem powinniśmy nałożyć klej, który dodatkowo „zespoli” korpus z modułem LCD.

 

Klej do LCD / fot.ss24h.pl

Po tej czynności odklejamy wszystkie folie z całego modułu, przeprowadzamy taśmę przez szczelinę na dole urządzenia i wklejamy wyświetlacz telefonu Huawei Mate 10 lite. Ta czynność wymaga niezwykłej precyzji i przede wszystkim spokoju. Nie możemy się tutaj spieszyć, a wręcz przeciwnie powinniśmy być ostrożni.

Montowanie wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Montowanie wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Po założeniu wyświetlacza dociskamy go delikatnie z każdej strony sprawdzając również czy prawidłowo leży i nie trzeba dokonać poprawki. Ten etap naprawy jest dość ważny, musimy pamiętać, że nie może tutaj dojść do pomyłki, gdyż może ona nas sporo kosztować. Jeśli wszystko się zgadza i zostało zamontowane poprawnie, czas przejść do ostatnich czynności. Na tym etapie jeśli po złożeniu i wpięciu baterii, ekran urządzenia włącza się i działa prawidłowo wystarczy, że resztę złożymy w odwrotnej kolejności do demontażu. W tym celu wystarczy założyć blaszki zabezpieczające, wkręcając je dokładnie tak samo jak je wykręciliśmy.

Wymieniony wyświetlacz w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Montowanie pokrywy baterii w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

Po zamontowaniu wszystkich taśm, dokręceniu blaszek czas na założenie pokrywy baterii. W tej części ważne jest to w jaki sposób nałożyć pokrywę baterii. Wiele osób zawsze zadaje sobie pytanie czy zaczynamy od dolnej części, gdzie są złącza czy jednak od górnej, gdzie jest gniazdo jack (o ile telefon ma je od góry). W telefonie Huawei Mate 10 lite założenie pokrywy baterii rozpoczynamy od górnej części (membrany głośnika) lekko i stopniowo wciskając cały korpus wraz z modułem wyświetlacza w aluminiową pokrywę. 

Zakładanie pokrywy baterii w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Montowanie modułu wyświetlacza w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl
Wkręcanie śrubek w telefonie Huawei Mate 10 lite / fot.ss24h.pl

W momencie kiedy z każdej strony telefonu usłyszymy wyraźne „klik” będzie to oznaczało, że moduł wyświetlacza wsunął się w pokrywę baterii. Na koniec całej naprawy oczywiście zostało nam jeszcze wkręcenie śrubek mieszczących się w okolicy złącza ładowania, a później zostaje nam już tylko cieszyć się ze sprawnego urządzenia. Teraz już wiecie jak wymienić wyświetlacz w telefonie Huawei Mate 10 lite? Nasza redakcja ma nadzieje, że tak. Zachęcamy również do zapoznania się z innymi opisami rozbiórek telefonów.