Obsługa gwarancja urządzeń mobilnych w dzisiejszych czasach to bardzo ważna kwestia. Mimo tego, że istnieje dla niemalże „każdego” sprzętu, warto wiedzieć gdzie należy wysłać nasz telefon w przypadku awarii. Oprócz znanych rynkowych marek, które najczęściej obsługuje ten sam serwis gwarancyjny mamy też innych graczy, rzadziej spotykanych, ale mający skromny udział w rynku smartfonów. Czy właśnie taką firmą jest Philips, którego kartę gwarancyjną dla telefonów postaramy się dziś zweryfikować?

 

Karta gwarancyjna telefonów Philips

Poczynając od pierwszego punktu możemy zauważyć, że producent wyraźnie zastrzega sobie przepisy tylko i wyłącznie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Poniższe punkty nie będą obowiązywać w innych krajach. Jednocześnie firma Shenzhen Sang Fei Consumer Communication Co, Ltd wskazuje nam w karcie gwarancyjnej swojego partnera biznesowego oraz przedstawiciela serwisowego na Polskę, czyli firmę SBE zajmującą się naprawami smartfonów. Serwis jest odpowiedzialny za realizowanie napraw wykonawczych oraz rozpatrywanie wszystkich reklamacji w zakresie serwisu urządzeń.

Karta gwarancyjna telefonów Philips

Przechodząc dalej, w punkcie 3 możemy zauważyć, że gwarant wskazuje, iż sprzęt jest wolny od wad fizycznych. Są to między innym zapewnienia producenta odnośnie sprawności urządzenia, jego działania oraz wszystkich problemów związanych z funkcjonowaniem sprzętu. Według naszej redakcji wady fizyczne możemy określić po prostu usterkami. Oczywiście do usterek nie możemy zaliczać wad wynikających z winy użytkownika, które producent określa w punkcie 4. Wymieniając najpopularniejsze, są to:

  • uszkodzenie mechaniczne, uszkodzenia wynikające z niewłaściwego użytkowania lub przechowywania urządzenia i wywołane tymi czynnikami wady.
  • uszkodzenia wynikające z nieautoryzowanych napraw lub samowolnych napraw, ingerencji, adaptacji lub modyfikacji urządzenia, lub jego oprogramowania i wywołane nimi wady.
  • uszkodzenia wynikające z zaniedbań użytkownika i wywołane nimi wady.
  • normalne zużycie urządzenia wynikające z normalnego korzystania z urządzenia, np. zarysowania, obtarcia oraz zabrudzenia.

Do tego typu opisów powinniście przywyknąć, ponieważ znajdują się one w ponad w różnych kartach gwarancyjnych wielu producentów. Dodatkiem do powyższych zapisów jest informacja, że gwarancja nie ma zastosowania w przypadku, gdy ingerujemy w numer seryjny lub zgubimy kartę gwarancyjną, bądź oddamy urządzenie do naprawy bez tego dokumentu. Sam gwarant nie ponosi również odpowiedzialności za oprogramowanie, które znajduje się na urządzeniu.

Karta gwarancyjna Philips

Informacja o 24-miesięcznym wsparciu nie powinna nikogo dziwić. Jest to standardowy okres, który znajdziemy niemalże w każdej karcie gwarancyjnej. Dziwne, że gwarant określa to dopiero w połowie powyższej karty, a nie na samym początku. Bieg samej gwarancji w urządzeniach mobilnych możemy zacząć datować od dowodu zakupu. Musimy pamiętać, że każdy producent widzi „datę aktywacji” swojego urządzenia. W przypadku kiedy data zakupu z datą aktywacji będą się znacznie różnić – gwarant może odmówić nam naprawy gwarancyjnej, bo to by oznaczało, że sprzęt był użytkowany jeszcze przed samą sprzedażą i wcale nie jest nowy.

Karta gwarancyjna telefonów Philips

Wraz z kartą gwarancyjną telefonów Philips możemy znaleźć zobowiązanie do wymiany lub naprawy urządzenia zgodnie z decyzją samego producenta. O wymianie urządzenia, niestety, ale decyduje gwarant. Co nie oznacza, że nie możemy ubiegać się o wymianę sprzętu wcześniej. Będzie to miało miejsce w sytuacji, kiedy naprawy w naszym telefonie będą znacznie przekraczać koszt wydanego urządzenia (nadmierność kosztów względem wymiany/naprawy). Karta gwarancyjna „nieoficjalnie” podpowiada nam, kiedy taki moment może nastąpić. Wskazują na to ramki na ilość napraw, których mamy tylko 3. Tam, gdzie naprawy mechaniczne, są również terminy wykonania. W przypadku karty gwarancyjnej telefonów Philips będzie to 14 dni. Producent zastrzegł sobie, że może ten czas wydłużyć z racji tzw. siły wyższej. Dla większości osób może to nic nie znaczyć, a jednak są to przykłady konfliktów zbrojnych, kataklizmów oraz innych przypadków losu, na które producent nie ma wpływu.

Gdzie wysłać telefon Philips na gwarancję?

Zgłoszenia smartfonów Philips powinniśmy kierować do serwisu SBE. Wielu z Was zastanawia się jak to zrobić. Cóż, wystarczy, że skontaktujemy się z serwisem telefonicznie pod wskazanym w karcie gwarancyjnej numerem lub bezpośrednio poprzez stronę serwisu SBE. Kontaktując się z serwisem producenta otrzymamy nie tylko wszystkie informacje, ale również dowiemy się jak wysłać i przygotować urządzenie do transportu. Pamiętajmy, że wysyłając sprzęt na koszt serwisu urządzenie powinno posiadać dowód zakupu, wypełnioną kartę gwarancyjną oraz ewentualnie formularz z opisem usterki. Wskazuje na to punkt 16 gwarancji. Dodatkowo przydałoby się wykonanie kopii zapasowej, ponieważ serwis producenta nie odpowiada za nasze dane, które podczas naprawy z pewnością zostaną usunięte.

Zarówno gwarant, jak i serwis nie ponoszą odpowiedzialności za żadne straty, które w trakcie trwania gwarancji poniesiemy. Tego typu zabezpieczenie to standardowy zapis w każdej karcie gwarancyjnej. Chyląc się ku końcowi musimy powtórzy, że wszelkie ingerencje (zamazywanie dat, próbę przerobienia danych) w powyższym dokumencie mogą zostać potraktowane, jak anulowanie udzielonej gwarancji.

Podsumowanie karty gwarancyjnej telefonów Philips

Końcówka warunków gwarancji jest bardzo ciekawa. Gwarant wskazuje, że nie wyłącza, ani nie ogranicza praw wynikających z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży, w zakresie niezgodności towaru z umową. W zasadzie nie powinno to nikogo dziwić, gdyby nie fakt, że w czytając punkt 21 możemy mieć Déjà vu. Gwarant ponownie wskazuje nam, że nie ogranicza, ani nie wyłącza przepisów wynikających tym razem z rękojmi. Zastanawiacie się skąd takie informacje? Otóż przed zmianą przepisów 2014 roku mieliśmy podział na reklamacje z rękojmi (klienci biznesowi) oraz reklamacje z tytułu niezgodności towaru z umową (klient indywidualny, konsument). Aktualnie w prawie możemy mówić jedynie o samej rękojmi dopasowanej do klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Właśnie dlatego czytając powyższe zapisy możemy stwierdzić, że karta gwarancja jest nieco stara.