Naprawy telefonów to trudna sztuka. Przyglądając się temu z boku może się nam to wydawać naprawdę proste, jednak wszystko się zmienia, kiedy będziemy musieli sami zmierzyć się z taką naprawą urządzenia. Właśnie taki przypadek spotkał naszą czytelniczkę, która skorzystała z „pokątnej” i co gorsza mało profesjonalnej naprawy w swoim telefonie Samsung Galaxy S6 Edge.

 

Dzisiejszy tekst pokazuje, że aby naprawiać telefony trzeba być nie tylko cierpliwym, ale również bardzo uważnym. Najdrobniejsza pomyłka może Was wiele kosztować. Nie wierzycie? Przykładem tej sytuacji może być telefon Samsung Galaxy S6 Edge, z którego problematycznym działaniem zgłosiła się do nas jedna z czytelniczek. Czy telefon udało się naprawić? Zobaczycie w dalszej części tekstu.

Wymiana głośnika w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge i po problemie

Nasza czytelniczka opisała nam dość dokładnie sprawę. Później telefon trafił na warsztat jednego ze specjalistów (poleconego przez nas) ds. serwisu. Dopiero profesjonalny fachowiec znalazł rozwiązanie problemu, na który skarżyła się nasza czytelniczka. Jak się okazało uszkodzony był głośnik, co uniemożliwiało słyszenie innych osób podczas prowadzenia rozmowy telefonicznej. Głośnik nie tylko był uszkodzony, ale również nie do końca podłączony. Z relacji naszej czytelniczki dowiedzieliśmy się, że telefon był wcześniej u jednego „fachowca”, który niestety naprawił telefon na chwilę, gdyż urządzenie działało przez chwilkę (około tygodnia). Jak to możliwe? Do wypięcia się konektora z płyty głównej telefonu Samsung Galaxy S6 Edge mogło dojść w każdej chwili (np.podczas upadku). Jednak to uszkodzona taśma była powodem „przerywania rozmowy”. Na wstępie musicie nam wybaczyć jakość zdjęcia, ale takie dostaliśmy. Nie mniej jednak widać na nim niepodłączony głośnik oraz naderwany kawałek taśmy głośnika.

Płyta główna Samsunga Galaxy S6 Edge

Czy do takiego uszkodzenia mogło dojść podczas naprawy telefonu? Oczywiście, że tak. Prawdopodobnym powodem uszkodzenia jest nieprawidłowe wyciąganie głośnika. Poprzedni „fachowiec” po zdemontowaniu wszystkich podzespołów prawdopodobnie ciągnął za głośnik do góry lub za taśmę, która łączy płytę główną z głośnikiem.

 

Demontaż głośnika w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ifixit.com

W celu prawidłowego demontowania głośnika musimy w pierwszej kolejności (oczywiście po wyciągnięciu reszty podzespołów) delikatnie podnieść podklejoną blaszkę. Trzyma ją jedynie cienka tasiemka, którą później możecie nakleić ponownie.

Wyciąganie głośnika w telefonie Samsung Galaxy S6 Edge / fot.ifixit.com

Wyciągając głośnik w taki sposób nic nie uszkodzimy. Osoba naprawiająca telefon naszej czytelniczce nie postąpiła zgodnie z (fachową) instrukcją ciągnąć najprawdopodobniej za taśmę. Warto też dodać, że przy każdej naprawie niezależnie od telefonu należy być bardzo delikatnym i dokładnym. Jaki z tego wniosek? Nie każdy specjalista potrafi sprawnie naprawiać telefony. Nie wynika to z braku wiedzy, według nas bardziej z pośpiechu, który przy naprawach telefonu nie jest wskazany. Na szczęście telefon naszej czytelniczki został naprawiony (wymiana głośnika rozwiązała problem).