Samodzielne naprawy telefonów wykonujemy najczęściej na podstawie poradników. Niestety są na rynku telefony, których tego typu naprawy powodują więcej problemów niż możemy sobie wyobrazić. Czy zalicza się do nich wymiana LCD w telefonie Samsung Galaxy A80? Wszystko na to wskazuje, że tak.

 

Wymiana wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A80 jest dość nietypowa

Wszystko dlatego, że jest dość niestandardowa i przede wszystkim długa. Producent, oferując nam rozsuwany moduł skomplikował całą obsługę serwisową. Demontaż wyświetlacza w modelu Galaxy A80 (mniej doświadczonym) zajmie nam nawet godzinę. Wszystko dlatego, że na pokładzie smartfona znajdziemy aż 29 śrubek. Dla amatorów ta liczba w zasadzie nic nie znaczy, bo przecież to nie powinno nikogo dziwić. Rzeczywistość serwisowa jest niestety inna, ponieważ ciągłe szukanie śrubek i podważanie drobnych elementów jest bardzo męczące dla naszych oczu. Tym bardziej jeśli serwisant rozbiera już któryś telefon z rzędu.

Moduł wyświetlacza Samsung Galaxy A80

Istotnym problemem naprawy jest tutaj duże skupienie oraz dokładność. Nie możemy pogubić śrubek, a już tym bardziej pozamieniać z nieodpowiednimi otworami na płycie głównej. Skutki uszkodzenia jakiegokolwiek elementu mogą być nieodwracalne (np. utrata danych poprzez uszkodzenie PCB). Według naszej redakcji proces naprawy urządzenia jest nie tylko trudny, ale również mozolny co dodatkowo zniechęca podczas wymiany ekranu.

Odłączanie taśmy wyświetlacza w telefonie Samsung Galaxy A80 / fot.sosav.com

Innym dość nietypowym szczegółem wyróżniającym model Galaxy A80 jest połączenie wyświetlacza (taśma). Znajdziemy ją bowiem w innym miejscu niż można było się tego spodziewać. Konektor łączący LCD znajduje się w dole urządzenia i podłączony jest bezpośrednio do płytki ze złączem ładowania (SUB). Przeciętnego Kowalskiego takie niuanse nie będą interesować do momentu, kiedy będzie musiał skorzystać z serwisu telefonów komórkowych.

 

Czy podjęlibyście się samodzielnej wymiany ekranu w telefonie Samsung Galaxy A80?

Patrząc na całokształt rozbiórki serwisowej stwierdzamy, że odpowiedzieć na to pytanie brzmi: Nie. Samodzielna naprawa tak skomplikowanego smartfona może sprawić nam wiele trudności. Wszystko przez dłubanie przy małych elementach oraz pilnowanie wszystkich 29 śrubek, które po wymieszaniu mogą wydawać się nam dokładnie takie same, gorzej z ich długością. Wymiana LCD w telefonie Samsung Galaxy A80 w serwisie producenta nie jest taka droga, wynosi bowiem 549 zł. Patrząc na ceny w pogwarancyjnych serwisach telefonów komórkowych możemy być pewni, że wiele nie stracimy, ponieważ naprawy sięgają również kosztów około 500 zł.

Nie są to zbyt duże kwoty, gdy spojrzymy na fakt, że sami musimy zakupić części, narzędzia, klej/taśmy i jeszcze na koniec dokładnie rozłożyć Samsunga Galaxy A80 wymieniając wyświetlacz bez żadnych błędów. Płacąc jedną kwotę w tej cenie mamy pewność, że zrobi to za nas profesjonalna firma serwisowa oferując nam do tego gwarancję. Gdybyście postanowili jednak skorzystać z samodzielnej naprawy, zapraszamy Was do naszego poradnika wymiany ekranu. Dajcie znać w komentarzach co myślicie o smartfonie Samsung Galaxy A80 oraz jego dość skomplikowanej budowie.