Huawei P30 Lite / fot.consumer.huawei.com

Nie w każdym nowoczesnym smartfonie wymiana baterii musi być trudna. Zdarzają się urządzenia, w których tego rodzaju naprawy sprawiają samą przyjemność. Spójrzmy na przyjemną i szybką wymianę baterii w telefonie Huawei P30 Lite.

 

Wymiana pokrywy baterii w telefonie Huawei P30 Lite

Pierwszym działaniem jest oczywiście wyłączenie urządzenia. Nie wskazane jest odłączanie baterii przy włączonym telefonie, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia smartfona. Tuż po wyłączeniu powinniśmy również wyjąć wszelkie karty SIM/SD.

Wyłączanie telefonu Huawei P30 Lite / fot.sosav.com
Wyciąganie szufladki z telefonu Huawei P30 Lite / fot.sosav.com

Tak przygotowany telefon „przewracamy” wyświetlaczem do blatu. Demontaż pokrywy baterii rozpoczniemy od podgrzania całego elementu. Używamy do tego suszarki lub opalarki w celu skierowania ciepłego powietrza na pokrywę baterii. Starajmy się jednak podgrzewać same ramki, gdyż to właśnie tam znajduje się najwięcej taśmy klejącej. Podczas podgrzewania nie trzymajmy opalarki (lub suszarki) cały czas w jednym miejscu, ponieważ możemy stopić elementy w środku.

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P30 Lite / fot.sosav.com

Proces grzania powinien trwać mniej więcej około 5-7 minut (w zależności od urządzenia grzewczego). Gdy już wyczujemy, że pokrywa jest dobrze zgrzana możemy swobodnie rozpocząć proces demontażu pokrywy baterii w telefonie Huawei P30 Lite. Do tej czynności będziemy musieli skorzystać z bardzo cieniutkiego otwieraka, który umożliwi nam wyrobienie większej szczeliny.

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P30 Lite / fot.sosav.com

Gdybyśmy jednak mieli problemy używając tylko samego otwieraka, zawsze możemy przykleić do pokrywy baterii przyssawkę do szyb, którą możemy delikatnie podnieść pokrywę. Wszystkimi narzędziami staramy się operować do momentu powstania większej szczeliny. Umożliwi nam to jednoczesne włożenie grubszej kostki serwisowej, której konstrukcja idealnie nadaje się do separacji klapek baterii.

Gdy kostka serwisowa znajduje się pod pokrywą możemy zacząć ją swobodnie przesuwać delikatnie po ramce dookoła urządzenia Huawei P30 Lite. Starajmy się kostkę przesuwać w jednym kierunku, co pozwoli nam sukcesywnie podnosić pokrywę baterii. Całą operację wykonujemy do momentu całkowitego odklejenia klapki. Wstrzymajmy się jednak przed całkowitym uniesieniem demontowanego elementu, ponieważ jest on połączony czytnikiem linii papilarnych z płytą główną.

Jeśli nie jesteśmy dokładnie pewni, w jaki sposób przebiega taśma powinniśmy unieść pokrywę baterii tak, aby zerknąć na wewnętrzną konstrukcję. Czytnik linii papilarnych znajduję się w górnej prawej części smartfona.

Pokrywę starajmy się delikatnie odginać. Urwanie taśmy czytnika może być dla nas dodatkowym kosztem. Jak widzicie na powyższych zdjęciach pokrywę baterii kładziemy tak, abyśmy mogli w łatwy sposób zdemontować czytnik linii papilarnych. Użyjemy do tego śrubokręta krzyżakowego, którym odkręcamy jedną śrubkę. Pamiętajmy, aby po odkręceniu odłożyć ją w dość widocznym miejscu. Tak małe elementy można łatwo zgubić, a dodatkowe koszty przy naprawie nie są nikomu potrzebne.

Odkręcamy śrubkę mocującą konektor czytnika linii papilarnych w telefonie Huawei P30 Lite / fot.sosav.com

Tuż po odkręceniu śrubki korzystając z otwieraka o płaskim zakończeniu starajmy się w prosty sposób podnieść i odłożyć na bok aluminiową osłonkę. Tym samym narzędziem możemy teraz swobodnie odłączyć pokrywę baterii urządzenia Huawei P30 Lite.

Aktualnie zostaje nam już tylko i wyłącznie zdemontować baterię w telefonie Huawei P30 Lite, co w przypadku tego modelu nie będzie trudne. Producent zastosował tutaj specjalne podklejenie akumulatora, które nie wymaga podgrzewania. Bateria wymaga jedynie podniesienia, nic więcej. Zobaczcie jak powinniśmy to wykonać.

Wymiana baterii w telefonie Huawei P30 Lite

Wyciąganie akumulatora rozpoczynamy przede wszystkim od wypięcia taśmy łączącej baterię z płytą główną. W tym przypadku korzystamy z nylonowego otwieraka o płaskim zakończeniu. Jest to bardzo popularne narzędzie w serwisie telefonów komórkowych.

Odłączanie baterii w telefonie Huawei P30 Lite / fot.sosav.com

Ta czynność nie powinna Wam sprawić problemu, ponieważ odłączanie baterii wygląda tak samo jak odłączanie czytnika linii papilarnych. Po wypięciu taśmy baterii staramy się ją lekko odgiąć tak, aby nie przeszkadzała nam w dalszych czynnościach naprawczych. Umożliwi nam to bezpośredni demontaż akumulatora. Wystarczy, że delikatnie odegniemy wszystkie naklejki znajdujące się na baterii (wyglądają jakby były przyklejone) po lewej stronie.

Środkowa naklejka to klucz do zdemontowania naszej baterii. Pociągnięcie środkowej folii do góry spowoduje, że nasza bateria będzie się unosić. Czynność unoszenia folii staramy się robić sukcesywnie i powoli, aby nić nie urwać. Jak widzicie wymiana baterii w telefonie Huawei P30 Lite nie wymaga od nas podgrzewania przyklejonego akumulatora.

Całość staramy się powtarzać do momentu pełnego demontażu baterii. Może to chwilkę potrwać, ale zapewniamy Was, że ten sposób demontowania baterii jest znacznie lepszy niż podgrzewanie akumulatora. Producent już na etapie fabrycznego montażu ułatwił życie wszystkim samodzielnym majsterkowiczom.

Wymiana baterii w telefonie Huawei P30 Lite / fot.sosav.com

Używając tak prostego sposobu udało się nam zdemontować akumulator. Jak widzicie sam proces naprawy nie powinien być długi, szacujemy go na mniej więcej około 15-30 minut. Złożenie urządzenia będzie polegać na zmontowaniu wszystkiego w odwrotnej kolejności. Przed zamontowaniem pokrywy baterii musimy pamiętać o odtłuszczeniu ramki wraz z klapką baterii, co pozwoli nam swobodnie nałożyć klej składając telefon w całość. I jak się Wam podoba wymiana baterii w telefonie Huawei P30 Lite? Pamiętajcie, że wykonując naprawę samodzielnie na podstawie naszego poradnika, robicie to na własną odpowiedzialność. W razie pytań piszcie do nas lub dajcie znać w komentarzach. Na pewno udzielimy Wam odpowiedzi.

Źródło: Sosav.com