Pęknięty wyświetlacz w telefonie Huawei P20 lite

Kopiowanie konkurencji to częsta przypadłość wielu branży. Nie da się ukryć, że rynek mobilny to istny wybieg mody, na którym każdy próbuje dogonić konkurencję. Najpopularniejszym klonem wśród smartfonów na rynku jest telefon Huawei P20/P20 oraz budżetowa wersja P20 lite, którego rozbiórka serwisowa została zaprezentowana w poniższym poradniku.

 

Przygotowanie do wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei P20 lite

 

Przed rozpoczęciem każdej naprawy zawsze należy przygotować stanowisko naszej pracy. Nie musi to być idealne biurko serwisowe, jak w profesjonalnym serwisie GSM. Pamiętajmy jednak o podstawowym zabezpieczeniu naszych rąk oraz oczu, zakładając rękawiczki antystatyczne oraz gogle. Ponadto do dzisiejszej naprawy musimy wyposażyć się w opalarkę, suszarkę lub inną nagrzewnicę. Ułatwi nam to zdemontowanie samego modułu LCD.

 

Moduł wyświetlacza Huawei P20 lite

 

Pamiętajmy również o śrubokręcie krzyżakowym (Philips), otwieraku spudger/kostce, pęsecie, alkoholu izopropylowym oraz kleju T7000. Są to niezbędne narzędzia i jak za pewne widzicie bardzo popularne w serwisach GSM. Zanim przejdziemy do konkretów, ostrzegamy, że wszystkie czynności jakie zostały przedstawione w tym poradniku wykonujecie na własną odpowiedzialność. Za przesłanie zdjęć do dzisiejszego poradnika chcemy podziękować firmie SmartSerwis24.

Wymiana wyświetlacza w telefonie Huawei P20 lite

 

W pierwszej kolejności, aby rozpocząć naprawę musimy bardzo dobrze podgrzać klapkę baterii. Używamy do tego suszarki lub innego narzędzia dającego ciepłe powietrze. Solidne podgrzanie pokrywy smartfona przy pomocy suszarki jest możliwe, ale z pewnością trudne. Warto przypomnieć, że korzystanie z takiego urządzenia znacznie wydłuży nam czas pracy.

 

Podgrzewanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P20 lite

 

Pokrywę należy podgrzewać po całości, róbmy to stopniowo i sukcesywnie przesuwając rękę nad całą powierzchnią pokrywy baterii włączając w naszym urządzeniu najlepiej „wyższy bieg” nadmuchu. Zwróćmy uwagę, żeby nie trzymać narzędzia grzejącego w jednym miejscu przez zbyt długi czas, gdyż możemy stopić jakiś element lub go uszkodzić. Chociaż przy suszarce jest to raczej mało prawdopodobne, nie mniej jednak zawsze trzeba uważać.  Podczas demontowania pokrywy możemy również na bieżąco podgrzewać zdejmowany element, miejmy nadzieję, że nie zajdzie taka potrzeba.

 

Podważanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P20 lite

 

Gdy pokrywa jest już podgrzana, to następnym działaniem jest wsunięcie kostki w pierwszą lepszą widoczną szczelinę. W przypadku uszkodzonej pokrywy czy też wyświetlacza warto szukać szczelin w miejscu, gdzie jest pęknięcie. Ostre zakończenia kostki lub openera pozwolą nam wtedy w dość łatwy sposób wsunąć końcówkę narzędzia w drobną szczelinę. Proces podgrzania spowoduje również, że klej jest słabszy przez co łatwiej podnosić sklejony element. Gdy już tylko znajdziemy jakąś szczelinę starajmy się wsunąć tam ostre zakończenie naszego plastikowego narzędzia. Kostka do gitary jest dość specyficzna, gdyż jej wykonanie i kształt idealnie sprawuje się podczas podnoszenia przeróżnych elementów w telefonach, w szczególności pokrywy baterii czy też samego modułu wyświetlacza bez ramki.

 

Zdejmowanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P20 lite

 

Jedne porywy odchodzą od razu, inne wymagają ponownego podgrzania. To wszystko zależy jak podgrzejemy dokładnie całość już na samym początku. Jak możemy zauważyć, w tym przypadku pokrywa odchodzi bez najmniejszych problemów po wcześniejszym podważeniu pokrywy baterii.

 

Demontaż pokrywy baterii w telefonie Huawei P20 lite

 

Zwróćmy uwagę, aby nie oddzielać pokrywy od razu/gwałtownie, gdyż w środku jest ona podłączona do płyty głównej. Schematy serwisowo-konstrukcyjne telefonów Huawei są do siebie bardzo podobne. Mamy tutaj identyczną sytuacje jak w przypadku modelu Mate 10 lite. Popularne kółeczko „czytnik linii papilarnych” mamy tutaj przymocowany do płyty głównej. Wczepkę łączącą płytę z czytnikiem zabezpiecza blaszka, którą musimy odkręcić, abyśmy mogli ostatecznie zdemontować pokrywę baterii Huawei P20 lite.

 

 

 

Oddzielanie pokrywy baterii od płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Do tej czynności powinniśmy użyć popularnego śrubokręta Philips (grot wkrętaka z nacięciem krzyżowym) odkręcając dwie śrubki, które trzymają blaszkę osłaniającą konektor łączący czytnik z płytą główną. Ciekawi Was pewnie po co w telefonach montowane są takie blaszki? Pisaliśmy już o tym w serii naszych poradników, jednak przypomnimy ponownie. Producent zabezpiecza się w ten sposób, żeby np. podczas upadku taśma nie wypięła się, co mogłoby spowodować „usterkę” czytnika lub wyświetlacza.

 

Oddzielanie pokrywy baterii od płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Po odkręceniu śrubek czas użyć pęsety, która jest wręcz niezbędna w każdym serwisie. Jak możecie zobaczyć takie narzędzie ułatwia technikom przenoszenie drobnych elementów. Blaszkę lekko podważamy i odkładamy na bok, najlepiej koło wcześniej odkręconych śrubek. Odkręcona blaszka odsłania nam konektory: czytnika linii papilarnych, baterii oraz taśmy łączącej płytkę ładowania (sub) z płytą główną. Niestety w przypadku wymiany wyświetlacza w telefonie Huawei P20 lite musimy zdemontować w zasadzie wszystkie podzespoły (oprócz baterii i buzzera).

 

Podnoszenie blaszki zabezpieczającej wczepki w telefonie Huawei P20 lite

 

Powyższe wczepki odpinamy powoli i bez pośpiechu. Jeśli chodzi o kolejność, jest ona dowolna. Warto dodać, że w serwisie technicy używają różnych narzędzi, a każdy używa takiego otwieraka, którym najlepiej mu się pracuje. W powyższym przypadku technik firmy SmartSerwis24 użył spudgera. To plastikowy i dość popularny otwierak charakteryzujący się wycięciem do podłączenia przewodów. Dodatkowo spudger posiada dwa różne zakończenia: płaskie i zaostrzone.

 

Odpinanie konektorów z płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Po odłączeniu wszystkich trzech konektorów lekko je odginamy, po czym przechodzimy na lewą stronę PCB, gdzie znajdziemy dokładnie taką samą blaszkę przymocowaną jedną śrubką. Zabezpiecza ona wczepkę taśmy wyświetlacza całego modułu LCD Huawei P20 lite. W tym przypadku również musimy użyć śrubokręta z grotem wkrętaka o nacięciu krzyżowym, co oswobodzi nam blaszkę zabezpieczającą, którą finalnie zdejmujemy pęsetą. Po tym działaniu naszym oczom ukazuje się się gotowa do zdemontowania wczepka taśmy wyświetlacza, którą odpinamy kostką lub spudgerem.

 

Odkręcanie blaszki zabezpieczającej wczepke taśmy wyświetlacza w telefonie Huawei P20 lite

 

Podnoszenie blaszki zabezpieczającej wczepkę taśmy LCD w telefonie Huawei P20 lite

 

Zdajemy sobie sprawę, że wszystkie te czynności powtarzają się w przypadku prawie każdej naprawy. To wszystko wynika z faktu, że producenci wykonują urządzenia w zasadzie tak samo. Zastanawiacie się dlaczego tak jest? Odpowiedź na to pytanie, jest bardzo prosta. Po co udoskonalać coś, co jest już dobrze wykonane i sprawdza się w różnych modelach marki Huawei.

 

Odłączanie taśmy wyświetlacza od płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

W ten o to sposób udało się nam odłączyć większość elementów od płyty głównej. Została nam jeszcze antena oraz kamery/modułu aparatu fotograficznego. Czas odpiąć wspomnianą wyżej antenę, którą odłączymy pęsetą. Zobaczcie jak powinniśmy to zrobić.

 

Odłączanie anteny z płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Jak widzicie, pęseta w tym przypadku jest nieoceniona. Podważamy antenę najlepiej w okolicy gniazda lekko wypinając ją i podnosząc. Cały „kabelek” znajduje się obok baterii po prawej stronie w specjalnym kanale przeznaczonym na położenie anteny.

Wymiana płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Nadszedł moment, w którym będziemy musieli podnieść płytę główną. Zastanawiacie się dlaczego? Cóż, według procedur serwisowych wymiana wyświetlacza w telefonie Huawei P20 lite wiąże się z wymianą całości wraz z ramką, baterią oraz buzzerem. Serwisy gwarancyjne w ten sposób oszczędzają sobie czas jednocześnie powodując zadowolenie klientów ze względu na odświeżenie ramki. Na tym etapie istnieje również wymiana wyświetlacza poprzez samo podgrzanie całego modułu i odklejenie go dokładnie tak samo jak to wyglądało w przypadku telefonu Huawei Mate 10 lite.

 

Śrubki na płycie głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Nasza redakcja zaprezentuje Wam dziś prostszy sposób, gdzie nie będziecie musieli już podgrzewać ekranu. Jedyną trudnością może być poprzekładanie wszystkich elementów. Dla prawdziwych majsterkowiczów będzie to przyjemność, dla kogoś kto robi to pierwszy raz niezła lekcja. Przejdźmy zatem do działania. Na początku musimy podnieść płytę główną. Aby to zrobić musimy odkręcić resztę śrubek używanym wcześniej Philipsem. Zwróćcie uwagę, że jedna z pięciu śrubek jest ukryta pod specjalną „białą plombą”.

 

Odkręcanie śrubek z płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Przebicie tej białej nasadki będzie skutkować zostawieniem wyraźnych śladów grzebania w telefonie, które później mogą zostać zaprezentowane klientowi w przypadku odrzucenia uprawnień gwarancyjnych. Chcąc zdemontować całą płytę musimy odkręcić wszystkie śrubki. Pozwoli nam to zdemontować osłonkę, która znajduje się na płycie.

 

Demontaż osłonki z lampą aparatu fotograficznego w telefonie Huawei P20 lite

 

Osłonkę możecie podnieść przy użyciu pęsety lub po prostu palcami. Jak widzicie zasłania ona nie tylko kolejne wczepki tym razem modułów fotograficznych, jak również mamy tutaj lampę błyskową. Pamiętajmy, żeby element odłożyć obok śrubek, najlepiej każdą śrubek obok danego otworu osłonki. Naszym oczom ukazuje się „goła” płyta z ostatnimi wczepkami. Zanim jednak je usuniemy, czas wyciągnąć wszelkie karty sim/pamięci, o ile nie zrobiliście tego na początku.

 

Wyciąganie szufladki na kartę sim w telefonie Huawei P20 lite

 

Do tej czynności używamy oczywiście kluczyka z zestawu lub zwykłego spinacza biurowego, którym w zupełności wyjmiemy każdą szufladkę. Nie tylko smartfona Huawei P20 lite. Pamiętajmy, że na tym etapie wyciągniecie tego elementu jest bardzo ważne, gdyż za chwilkę nastąpi demontaż płyty głównej.

 

Odłączanie wczepek modułów fotograficznych w telefonie Huawie P20 lite

 

Czas zdemontować resztę wczepek używając do tego otwieraka spudger, którego płaska część idealnie nadaje się do takich czynności. Po oswobodzeniu wszystkich wczepek/konektorów czas wyciągnąć cały moduł aparatów z tyłu oraz przedniej kamery do selfie.

 

Demontowanie modułu aparatu fotograficznego w telefonie Huawei P20 lite

 

Demontaż kamery do selfie w telefonie Huawei P20 lite

 

W ten oto sposób mamy „gołą” płytę, którą najwyższy czas zdemontować. Jest to jeden z najważniejszych elementów (na równi z wyświetlaczem) w telefonie komórkowym. To własnie na PCB (płycie głównej) znajdziemy nasze dane oraz wszelkie inne elementy. Demontaż „serca” telefonu, a w zasadzie podnoszenie jej powinno być delikatne bez zbędnego szarpania.

 

Podnoszenie płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

W zależności od tego jak osadzona jest płyta główna może ją podnieść/lekko podważyć płaską końcówką spudgera lub bezpośrednio używając do tego pęsety. Warto zwrócić uwagę jakim narzędziem. Powyższą PCB należy lekko podnieść, nie jest ona mocno osadzona. Później możemy ją delikatnie podnieść ręką. W tym momencie ponownie wskażemy Wam dlaczego tak ważne jest, abyśmy naprawę telefonu wykonywali w rękawiczkach antystatycznych. W przypadku „lekkie” naelektryzowanie naszego ciała może uszkodzić płytę główną. Przezorny, zawsze ubezpieczony, w szczególności jeśli na płycie mamy sporo ważnych danych. Płytę podnosimy i odkładamy na bok.

 

Demontaż płyty głównej w telefonie Huawei P20 lite

 

Można powiedzieć, że w zasadzie to już półmetek całej naprawy. Właśnie zdemontowaliśmy najważniejszy element w naszym urządzeniu. Jak można zauważyć te wszystkie naprawy nie są skomplikowane. Niestety trzeba mieć do nich narzędzia części, spokój w rękach i oczywiście czas, który w dziś jest cenny dla każdego z nas.

 

Odkręcanie śrubek z osłonki płytki sub w telefonie Huawei P20 lite

 

Przechodząc jednak do naprawy, następną czynnością będzie zdemontowanie na dole osłonki na płytkę sub, która najczęściej, chociaż nie zawsze jest również z loudspeakerem (głośnik dźwiękowy). Do tego używamy śrubokręta z grotem wkrętaka o nacięciu krzyżowym odkręcając 7 śrubek. Pozwoli nam to lekko podważyć loudspeaker dokładnie w taki sam sposób, jak zrobiliśmy to na górnej części Huawei P20 lite.

 

Odkręcanie śrubek z osłonki płytki sub w telefonie Huawei P20 lite

 

Pęseta idealnie pasuje do tej czynności. Podważając loudspeaker widzimy taśmę łączącą płytę główną z płytką sub, gniazdo anteny i mikrofon. Pamiętajmy, aby osłonkę z głośnikiem odłożyć koło śrubek, ponieważ tak małe i drobne elementy w dość łatwy sposób możemy zgubić.

 

Demontaż loudspeakera w telefonie Huawei P20 lite

 

Dopiero po zdemontowaniu głośnika możemy odłączyć taśmę, która łączy płytkę sub z płytą główną. Używamy do tego płaskiej końcówki otwieraka spudger. Następnie wypinamy antenę z gniazda. Czynność tę wykonujemy w dokładnie taki sam sposób, jak wyżej na płycie głównej.

 

Odczepiamy wczepkę taśmy w telefonie Huawei P20 lite

 

Odłączanie anteny w telefonie Huawei P20 lite

 

Sam kabel anteny po odłączeniu go z gniazd biegnie wzdłuż baterii oraz prawej części ramki we wspomnianym wcześniej „kanale”. Wystarczy, że pociągniemy lekko całą antenę, aby ją zdemontować. Musimy to wykonać, ponieważ antena będzie nam potrzebna do zamontowania w nowym wyświetlaczu z ramką. Na ten moment odkładamy jednak antenę i przechodzimy do dalszej części demontażu.

 

Demontaż anteny w telefonie Huawei P20 lite

 

Pozostaje nam już tylko odklejenie płytki sub. Do tej czynności musimy użyć pęsety podważając lekko płytkę ostrym zakończeniem „chwytaka”. Musimy tutaj być bardzo ostrożni, nie możemy wykonywać tej czynności na siłę. Płytkę delikatnie podważamy, bez pośpiechu. Jeśli będziecie mieli obawy, że uszkodzicie ten element, to zawsze można go delikatnie podgrzać suszarką. Demontaż jest niezbędny, gdyż płytka sub również musi zagościć w drugiem nowym korpusie z wyświetlaczem.

 

Demontaż płytki sub w telefonie Huawei P20 lite

 

Demontaż płytki sub w telefonie Huawei P20 lite

 

W ten oto sposób udało się nam zdemontować wszystkie podzespoły znajdujące się na całym korpusie smartfona Huawei P20 lite. Jak wspominaliśmy na początku, wymiana LCD w modelu P20 lite polega na wymianie całego modułu z korpusem, baterią oraz buzzerem. Istnieje oczywiście możliwość podgrzania samego wyświetlacza oraz odklejenie go od ramki, jednak jest to trudniejsza forma naprawy. Jeśli nie będziecie w stanie poradzić sobie z taką naprawą, zawsze można udać się do autoryzowanego serwisu firmy Huawei lub innego punktu, który wykona naprawę pogwarancyjną w rozsądnej cenie.

 

Moduł wyświetlacza z ramką telefonu Huawei P20 lite

 

Po wykonaniu całej rozbiórki pozostaje nam ponowny montaż wszystkich zdemontowanych przez nas wcześniej elementów. Wykonujemy to w odwrotnej i analogicznej kolejności do demontażu bezpośrednio na nowym korpusie z wyświetlaczem. Mamy tutaj spore ułatwienie, bo zamontowanie tych elementów przypomina nam składankę niczym puzzle. Gdy już złożymy całość, musimy jeszcze odtłuścić starą ramkę i przykleić ją do nowego korpusu co pozwoli nam zakończyć wymianę wyświetlacza w telefonie Huawei P20 lite, którym znowu będziecie mogli robić fajne zdjęcia.

 

Odtłuszczanie pokrywy baterii w telefonie Huawei P20 lite

 

Pamiętajmy, żeby klej T7000 nałożyć na nowe ramki korpusu z wyświetlaczem i po odtłuszczeniu pokrywy prawidłowo skleić. Całość powinniśmy jeszcze delikatnie ścisnąć specjalnymi „spinaczami” co pozwoli utwardzić i zasklepić całość. najlepiej takie urządzenie zostawić pod lekkim naciskiem lub ciężarem przez całą noc.  W ten o to sposób zakończyliśmy wymianę wyświetlacza w telefonie Huawei P20 lite. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko cieszyć się z odświeżonego widoku naszego telefonu.